РЕЦЕПТ НА ДЕНОТ: Здрави новогодишни колачиња

Празничен десерт кој е омилен на децата, но и на возрасните. Еве што ви е потребно за овој рецепт.

Потребно:

  • 300гр оризово брашно
  • 2 јајца
  • 100гр стопен путер
  • 2 лажици мед
  • 1 прашок за печиво
  • 100гр замрзнати вишни

Подготовка: Изматете ги јајцата, додадете го брашното. Истопениот путер додадете го во смесата. Потоа, додадете го медот, прашокот за печиво, а може и по желба да додадете – чоколадо, цимет, инстант каде.

Измешајте ги состојките, обликувајте ги по желба. На секое колаче ставете по една вишна. Печете ги на температура од 200 степени, 15 минути.