РЕЦЕПТ НА ДЕНОТ: Зеленчукова тава со мелено месо

Вкусен ручек, кој ќе биде подготвен за само 30 минути. Свежа салата е најдобрата комбинација со него.

Потребно:

  • 5 компири
  • 300гр мелено месо
  • 1 шолја ориз
  • 1 кромид
  • 1 морков
  • 1 домат
  • 2 лажици доматно пире
  • Сол
  • Бибер
  • Црвен пипер

Подготовка: Кромидот и морковот се сечкаат и се пржат на врело масло. Потоа се додава месото, биберот и зачините. Откако малку ќе се издинствува, додадете го на коцки исечканиот домат и доматното пире. Ставете зачини по вкус. Компирот се лупи и се сече на тенки кругови. Во огноотпорен сад се реди компирот, па потоа измиениот ориз. Врз него се стават испрженото месо, па повторно ред компири. Се наросува со црвен пипер. Се налева вода, малку да го покрие последниот ред компир и се пече на 200 степени. По 25 минути печење, ручекот е готов.