дома тагови гадење

Ознака: гадење

Интервју со д-р Билјана Иванова-Димчева: АЛЕРГИИТЕ НА ХРАНА СЕ ВО ЗНАЧАЕН ПОРАСТ – Во...

ПИШУВА: Катерина Шекеровска-Димовска katerina@pedijatar.mk   „Најчести алергени, односно храна, кои предизвикуваат алергии се оние кои содржат протеини кои се растворливи во вода, кои се отпорни на кратка термичка обработка, и се отпорни на желудочната киселина...

ГНОЈНА АНГИНА КАЈ ДЕЦАТА: Најчесто се јавува ненадејно, придружена е со покачена температура и...

Можеби вашето дете е премногу мало за да ви каже дека го боли грлото, но ако се сомневате дека причината за неговото лошо расположение и апетит е гнојната ангина, однесете го...

ИНТЕРВЈУ СО Д-Р ЗВЕЗДА СПАСОВСКА: Најбитно е децата при појава на првите симптоми на...

ПИШУВА: Катерина Шекеровска-Димовска katerina@pedijatar.mk   Воспалено грло, потешкотии при голтање, црвенило и болки во грлото, зголемени и болни лимфни јазли на вратот, покачена телесна температура, главоболка, чувство на општа слабост или замор се дел од...

ГРИП, НАСТИНКА, МОРБИЛИ, НОРОВИРУС, МОНОНУКЛЕОЗА, КОНЈУНКТИВИТИС, ВАРИЧЕЛА… Колку долго сте заразни?

Грип - Всушност, можете да заразите некого уште пред да почнете да чувствувате симптоми на грип. Најзаразни сте 3 до 4 дена откако ќе почнете да се чувствувате болни, но останувате...

ГРИПОТ ГИ ПОЛНИ АМБУЛАНТИТЕ, НЕ СЕ ПОШТЕДЕНИ НИТУ ДЕЦАТА: Кои се симптомите и како...

Грипот е многу заразна респираторна инфекција предизвикана од вирусот на инфлуенца. Предизвикува висока температура, болки во телото, кашлица и други симптоми. Станува збор за едно од најтешките и најчестите вирусни заболувања...

КАКО ЗАПОЧНУВА ПНЕВМОНИЈАТА: Почетни симптоми и знаци кои треба да ги знаете

Пневмонијата, како инфекција на респираторниот систем, е воспалителна состојба која ги зафаќа воздушните кеси во белите дробови, често предизвикана од инфекции како што се бактерии, вируси или габи. Тоа доведува до полнење...

Д-р Катерина Василева – Димовска: (Не)соодветна употреба на витамини/суплементи кај децата

ПИШУВА: Д-р Катерина Василева - Димовска, специјалист педијатар ♦♦♦♦♦♦♦  Во зимскиот период кога децата се најизложени на вируси и настинки, родителите честопати знаат да почнат да им даваат витамини и суплементи како поддршка за имунитетот....

ПРОФ. Д-Р ЉУПЧО НИКОЛОВСКИ: Гадењето и повраќањето кај децата треба внимателно да се проценат...

ПИШУВА: Проф. д-р Љупчо Николовски, педијатар ♦♦♦♦♦♦♦ Наузејата (гадењето) е сензација после која се јавува (вомитус) повраќање. Таа е често пропратена со промени во автономниот вегетативен систем како што се тахикардија и хиперсаливација. По правило...

Научниците се поблиску до лек: СЕ НАЅИРА ЛИ КРАЈОТ НА УТРИНСКИТЕ МАЧНИНИ?

Научниците претходно открија хормон во мозокот, наречен GDF15, за кој претпоставуваа дека предизвикува утрински мачнини, но поминаа речиси една деценија обидувајќи се да откријат како функционира. Сега откриле дека кај жените кои...

КОЛКУ ВРЕМЕ Е ПОТРЕБНО ДА СЕ РАЗБОЛИТЕ ОТКАКО ЌЕ СЕ ЗАРАЗИТЕ СО ГРИП: 10...

Сезоната на грип сега е во полн ек, а случаите на многу заразната болест се зголемуваат на неделно ниво. Повеќето луѓе го поминуваат грипот со одмор и некои лекови против болки,...

Најнови вести

НАЈДОБАР РАСПОРЕД ЗА СПИЕЊЕ ЗА ДЕЦАТА: Еве кога треба да одат во кревет, а...

Сонот е многу важен за децата, за нивниот развој, здравје и расположение. Да бидеме искрени, сонот на детето е подеднакво важен за родителите, бидејќи...

РЕЦЕПТ НА ДЕНОТ: Турска погача

Потребно: 380 гр брашно 300 мл топло млеко 1 лажица сув квасец 1 лажичка сол 2 лажички шеќер 5 лажици масло 1 жолчка од...

ДЕТЕТО НЕ ГО СЛУША ВАШЕТО “НЕ“: 4 правила кои се покажале ефикасни кај повеќето...

Да се биде родител не е лесно - на крајот на краиштата, тоа не е предмет што се учи на училиште, а и она...

СТРИИ ВО БРЕМЕНОСТА: Генетиката и годините играат улога, а како да ги спречите со обична...

Оштетувањата на кожата во форма на потенки и подебели линии кои обично настануваат од пребрзо растегнување на сврзното ткиво. Тие се јавуваат за време на бременоста, бидејќи при нагли промени...

Д-р Лоренс Џ. Коен, психолог: Дали вашето дете кажува недобри, ужасни, страшни работи и...

Што зборуваш? Родителите лесно можат да се почувствуваат вознемирено кога децата ќе кажат работи како што се: „Посакувам да бев мртов“, „Ја мразам сестра ми“...

СПОРЕД ДЕТСКИТЕ ПСИХОЛОЗИ: Ако ги правите овие шест работи, вие сте добри родители

Родителството е прекрасно, но исто така може да бара многу, особено во денешното модерно време. Родителите често се под стрес поради различни обврски и...

РЕЦЕПТ НА ДЕНОТ: Џем од кромид

Потребно: 2 големи главици кромид 2 лажички путер 1 лажичка маслиново масло 2 лажички оцет Сол Подготовка: Излупете го кромидот и исечете го на половина,...

КОЛКУ ДЛАБОКО СПИЕ БЕБЕТО? Еве што влијае на детето, па често се буди и...

Знаеме дека често го гледате вашето мало ангелче како мирно спие, восхитувајќи му се на тоа мило лице и прашувајќи се дали сонува секогаш...

ВОСПАЛЕНИЕ НА УВО КАЈ ДЕЦАТА: Покачената температура не е единствениот симптом

Причината за воспаленија на увото е речиси секогаш настинка. Имено, вирусите не се шират само на носната слузница, туку можат да стигнат и до...

СРУШЕН ЕДЕН ОД НАЈСТАРИТЕ МИТОВИ ЗА ДЕТСКАТА ХИПЕРАКТИВНОСТ: Не, шеќерот не ги прави децата...

Децата на роденденските забави често имаат вишок енергија по уживањето во колачи и слатки, што го наметнува прашањето: Дали шеќерот е виновен за нивната...

Во кој период од денот најчесто се раѓаат бебиња?

Научниците од Универзитетскиот колеџ во Лондон спровеле истражување во кое анализирале пет милиони раѓања помеѓу 2005 и 2014 година. Истражувачите забележале дека само 28...

РЕЦЕПТ НА ДЕНОТ: Бела чорба со леќа

Потребно: 700 гр пилешки батаци 1 врзоп за супа (пашканат, морков, магдонос) 2 стапчиња целер 1 кромид 2 шаки црвена леќа 2-3 рамни лажици...

КОГА СЕ ВОВЕДУВА ДОМАТ ВО ИСХРАНАТА НА БЕБЕТО: Еден трик го намалува ризикот од...

Доматот е вкусна и исклучително здрава намирница која е богата со витамини А и Ц, кои се причини зошто е добро децата да ги...

ПЕДИЈАТРИТЕ СО СОВЕТ ДО РОДИТЕЛИТЕ: Не ги влошувајте изливите на бес правејќи ја оваа голема...

Изливите на бес се емоционални епизоди кај децата во текот на кои тие изразуваат емоции како лутина, фрустрација, тага и слично. Понекогаш родителите не...

М-р Марина Крстиќ: Хиперкинетичкото нарушување (АДХД) започнува рано во детството, а најчесто се открива...

ПИШУВА: М-р Марина Крстиќ, специјален едукатор - рехабилитатор магистер по образование на надарени и талентирани  ♦♦♦♦♦♦♦ Хиперкинетичкото нарушување е невробихевиорално, развојно, психомоторно нарушување со симптоми кои укажуваат на нарушено...
error: