РЕЦЕПТ НА ДЕНОТ: Кашичка од јаболка со цимет

На бебето може да му понудите органски цимет веќе од осмиот месец, а ова е рецепт за многу вкусна кашичка.

Потребно:

  • 1 јаболко
  • 200мл вода
  • 1/2 лажичка цимет
  • 1 лажица оризови снегулки
СОВЕТ: Циметот е познат дека е богат со калциум и железо, а одлично се комбинира со јаболко, кое е богато со витамин Ц и антиоксиданти.

Подготовка: Излупете го јаболкото, исчистете го и ставете го да се вари додека не омекне. Ставете го во блендер и додадете цимет и оризовите снегулки. За да ја разредите кашичката ставете малку од водата каде се варело јаболкото.