РЕЦЕПТ НА ДЕНОТ: Поинаква беби кашичка од јаболка

Ова е идеална комбинација на карфиол со овошје и зеленчук. 

Потребно:

  • 5-6 цветови карфиол
  • 1 јаболка (излупена и исечкана)
  • 1 помала тиквица (излупена и исечкана)

Подготовка: Карфиолот убаво измијте го под млаз ладна вода. Исечканата јаболка, тиквица и карфиолот ставете го во вода да се обарат. Кога се ќе омекне, испасирајте ги или изгмечете ги со вилушка, во зависност од возраста на детето. Ако сакате да добиете мазна текстура, по потреба додадете вода, иако за тоа најверојатно нема да имате потреба, оти сите состојки во себе содржат доволно течности.