РЕЦЕПТ НА ДЕНОТ: Кашичка од тиква и овесни снегулки

Ако бебето веќе почнало да јаде црвста храна, време е да ги испориба и најубавите вкусови на есента, Направете совршена есенска кашичка од тиква за вашите најмали.

Тиквата и јаболкото се здрави и имаат одличен ефект врз здравјето, а овесните снегулки се многу вкусни и хранливи.

Потребно:

  • 1/2 јаболко
  • 60гр печена тиква
  • 3 лажици овесни снегулки
  • 2дл вода

Подготовка: Убаво измијте го јаболкото, преполовете го, излупете го и ситно исечкајте го. Ставете ги во мало тенџере и варете 10 минути. Потоа додадете ја тиквата и варете уште 5-6 минути. Кога состојките ќе се сварат процедете (чувајте ја течноста) и испрасирајте. Кога сте направиле кашеста смеса, додадете малку од течноста од варењето за да не биде суво и густо. Потоа додадете ги овесните снегулки, така што сите состојки да се соединат во каша. Ако е густо, додадете уште малки од течноста.