РЕЦЕПТ НА ДЕНОТ: Кашичка со грашок и пилешко

Интересна, но едноставна комбинација на состојки погодни за подготовка на главен оброк на дете кое веќе има наполнето девет месеци.

Потребно:

  • 1 мала шолја грашок
  • 1 морков
  • 1 мала тиквичка (рендана)
  • 60гр пилешко месо

Подготовка: Ставете го пилешкото месо заедно со грашокот да се варат. Кога ќе бидат на половина готови, додадете го останатиот зеленчук. Ако детето е постаро од 12 месеци, може да додадете малку морска сол, во спротивно подгответе го јадењето без зачини. Зависно од возраста на детето, ставете ги сите состојки во блендер или изгмечете или исечкајте ги.