РЕЦЕПТ НА ДЕНОТ: Беби енергетски оброк

Одличен оброк за најмладите, кој им обезбедува енергија доволна кога се во фаза на ползење, играње, движење низ домот. Брзо се подготвува, лесна е за желудникот, а обезбедува доволно калории и енергија.

Потребно:

  • 1 авокадо
  • ½ банана
  • 1 тиквичка
  • 20мл млеко (мајчино или адаптирана формула)

Подготовка: Излупете ја тиквичката и исечкајте ја на коцки. Ставете да се вари околу 8 минути од моментот на вриење. Излупете ги авокадото и бананата и исечкајте ги на коцки. Кога тиквичката ќе биде сварена, исцедете ја и со останатите состојки изблендирајте го додека не добиете еднолична каша. Проверете ја температурата на оброкот пред да му ја дадете на бебето, иако не треба да биде жежок, бидејќи сите останати состојки, освен тиквичката се ладни.