РЕЦЕПТ НА ДЕНОТ: Болоњезе сос со пире од зеленчук

Овој вкусен ручек е идеален оброк за вашето бебе (доколку има над 9 месеци), но и за сите во семејството.

Потребно:

За болоњезе сосот:

 • 15мл (две супени лажици) маслиново масло
 • 1 кромид – ситно сечкан
 • 1 чешне лук – ситно сечкано
 • 500гр немасно мелено месо
 • 1 рендан морков
 • 1 корен од целер – ситно сечкан
 • 1 лажива свеж магдонос
 • 1 шолја сечкан домат

За пирето:

 • 1кг компир сечкан на коцки
 • 500гр карфиол
 • ¼ шолја јогурт

Подготовка: Сосот: Загрејте го маслото во тавче и пропржете го лукот и кромидот додека не омекнат. Додадете го меленото месо и пржете додека не се зарумени. Додадете го морковот, целерот, магдоност и доматите и се добро соединете со мешање. Намалете ја температурата и оставете да се готви два часа. Пирето: Посебно сварете го компирот, и одделно обарете го карфиолот. Кога ќе бидат готови, измешајте ги и изгмечете ги. Додадете го јогуртот, во случај смесата да е прегуста. Послужете така што врз пирето ќе ставите од болоњезе сосот.