РЕЦЕПТ НА ДЕНОТ: Брза пита на рингла

Ќе ве воодушеви леснотијата со која се подготвува оваа вкусна пита.

Потребно:

  • ½ главица зелка
  • 80гр брашно
  • 3 јајца
  • 1 кромид
  • Масло
  • Рендан кашкавал (по желба)

Подготовка:Зелката исечкајте ја на тенки резанки како за салата, кромидот исечкајте го на тенки кришки и измешајте го со зелката. Додадете сол и бибер по желба. Јајцата изматете ги со вилушка и прелијте ги врз зелката и кромидот. Додадете го брашнот и се измешајте. Загрејте масло во тавчето, па додадете ја смесата. Прекријте го тавчето со алуминиумска фолија и печете на рингла 15-20 минути. Потоа свртете ја содржината со помош на чинија за да се запече и од другата страна. Пред крај по желба наросете рендан кашкавал.