РЕЦЕПТ НА ДЕНОТ: Детски “чоколаден“ крем 

Авокадото содржи многу витамин Ц и од Б групата. Го јакне имунитетот и ја зголемува енергијата, додека рогачот во овој здрав сладок намаз за децата е богат со растворливи растителни влакна кои влијаат на варењето и правилната работа на цревата. 

Потребно:

  • ½ авокадо
  • 1-2 банани (зрели)
  • 1 шака мелени лешници или бадеми (по желба и вкус)
  • 1-2 супени лажици мелен рогач 

Подготовка: Сите состојки се мешаат, се блендираат и од нив се прави кремаста смеса. Се служи самостојно, или како намаз на леб, во палачинки, додаток на бисквити, колачи…