РЕЦЕПТ НА ДЕНОТ: Германско ќофте

Само мал трик ги прави овие ќофтиња многу повкусни од обичните, на кои сите сме навикнати. Ова е супер идеја за ручек на целото семејство.

Потребно:

  • 700гр мелено месо
  • 1 брокула
  • 2 лажици брашно
  • 1 јајце
  • 1 чешне лук
  • Магодонос

Подготовка: Брокулата разделете и исечете ја на помали цветови, па варете ја пет минути во вода што врие. Исцедете ја и испасирајте ја, па додадете го меленото месо, брашното, јајцето, лукот и исечканиот магоднос. Добро соединете ги сите состојки, потоа формирајте ќофтиња, па пржете ги на малку масло. За прилог изберет свежа салата или пире од компири. Добар апетит!