РЕЦЕПТ НА ДЕНОТ: Какао-банана смути како ужина или појадок

Децата треба да внесуваат многу свежо овошје и зеленчук. Но, понекогаш ако немате доволно време за да подготвите нутритивно избалансиран здрав појадок, одличен избор може да биде и смути. Добра негова страна е со вкусовите кои децата ги сакаат, како банана или ванила, можете да “прошверцувате“ и некои намирници кои во свежа состојба не би ги јаделе.

Потребно:

  • 200мл млеко ( по избор: кравјо, бадемово, кокосово…)
  • 1 банана
  • 2 лажици овесни снегулки
  • 1 лажица какао

Подготовка: Сите состојки се ставаат во блендер и се миксираат до добивање на хомогена смеса.

Една голема шолја содржи: 7,4гр масти, 44,6гр јаглехидрати, 24,9гр шеќер, 98,4 µg витамин А, 246мг калциум, 0,4 µg витамин Д, 90,2мг натриум, 4,6гр влакна, 9,4гр протеини, 10,3мг витамин Ц и 1мг железо.