РЕЦЕПТ НА ДЕНОТ: Кашичка од јаболка и цимет +8м.

На бебето, органски цимет може да му се понуди веќе од осмиот месец, кој е познат извор на калциум и железо, а одлично се комбинира со јаболко кое е богато со витамин Ц и антиоксиданти.

Потребно:

  • 1 јаболко
  • 200мл вода
  • ½ лажиче цимет
  • 1 лажица оризови снегулки

Подготовка: Излупете го јаболкото, исчистете го и ставете го да се вари додека целосно не омекне. Ставете го во бледер, додадете го циметот и миксирајте. Ако е потребно да се разреди, додадете од водата во која се варела јаболката. Додадете една лажица и оризови снегулки.