РЕЦЕПТ НА ДЕНОТ: Кељ со сланина

Ручек поради кои “ќе си ги излижете прстите“. Брзо се подготвува, а уште побрзо се јаде. Кељот во 2014 година е прогласен за најздрава намирница и се смета за суперхрана бидејќи е високо нутриивен зеленчук, богат со влакна, протеини, а малку калории и масти. Содржи висок процент на витамините А, Ц и К, фолна киселина, калциум, железо, магнезиум, фосфор, како и ниацин, тимаин и Б6 и Б12.

Потребно:

  • 1 главица кељ
  • 2 компира
  • 250гр сланина
  • 1-2 чешниња лук
  • 2 лажици маслиново масло

Подготовка: Кељот разделете го лист по лист и убаво измијте го. Извадете го средишниот тврд дел и исечете ги листовите на ленти. Во тенџере загрејте вода, која претходно сте ја посолиле и во која сте додале 1 лажица оцет. Исечакните листови ставете ги во водата што врие и оставете да омекнат 2-3 минути. Извадете ги со лажица решетка во друг сад. Во друго тенџере ставете го маслиното масло и исечканиот лук. Потоа додадете ја ситно исечканата сланина и оставете кратко да се пропржи. Додадете го омекнатиот кељ,компирот исечкан на коцки. Залијте со вода, колку да се покријат намирниците. Оставете на средна температура да се вари уште половина час.