РЕЦЕПТ НА ДЕНОТ: Ќофтиња од леб во доматен сос

Ќофтињата од мелено месо се чест оброк на напите трпези. Ако сте нивен љубител ви предлагаме да го пробате овој рецепт по кој ќофтињата се прават од леб.

Потребно:

  • 200 гр леб
  • 150 мл млеко
  • 2 јајца
  • 150 гр пармезан (може да се користи и друг вид на кашкавал)
  • 1 китка магдонос
  • 1 чешне лук

За сосот:

  • 500 мл сос од домати
  • 1 кромид
  • Маслиново масло

Подготовка: Иситнете ја средината на лебот, па прелијте ја со млеко. Потоа оставете настрана околу 10 минути. Во тој сад додадете рендан пармезан, сечкан магдонос, јајца и мелено лукче. Се добро соединете, па покријте со проѕирна фолија и оставете во фрижидер половина час. Формирајте ги ќофтињата и пржете ги во тава на малку масло. Исечете го кромидот и пропржете го на малку маслиново масло, додадете го доматниот сос и оставете пет минути да се динствува. Зачинете по желба, па додадете ги ќофтињата и оставете уште малку на рингла. Добар апетит!