РЕЦЕПТ НА ДЕНОТ: Коцки од печени јаболки +6м.

Лененото семе и зачини ја подигаат здравствената вредност на јаболката на уште повисоко ниво. Ленот е добар извор на растителни влакна важни да редовната дигестија кај детето. Богат е со омега-3 масни киселини кои спречуваат воспаленија и долгорочно се корист за здравјето на срцето.

Потребно: 

За 4 порции

  • 85 гр ленено семе
  • ½ мало лажиче цимет
  • Прстофат мелен ѓумбир
  • 1 јаболка (излупена и исечкана на мали коцки од 2 сантиметри)
  • 1 изматено јајце

Подготовка: Загрејте ја рерната на 200 степени. Тавчето обложете го со хартија за печење. Во блендер или друг апаат, смелете го лененото семе, циметот и ѓумбирот, додека не станат во прав. Парчињата јаболка натопете ги едно по едно во изматеното јајце, а потоа од секоја страна извалкајте ги во смесата од ленено семе. Ставете ги на хартијата за печење и печете додека јаболката не омекне, од 20 до 25 минути. Измиксирајте, изгмечете со вилушка според потребите и возраста на детето.

Дел од печените јаболки кои не сте му ги понудиле на детето, ставете ги во фрижидер најмногу 3 дена, а во замрзнувач може да ги чувате најмногу шест месеци.