РЕЦЕПТ НА ДЕНОТ: Пилешко со јаболка и компир

Еден интересен предлог како да го искомбинирате пилешкото месо со овошје и со зеленчук. Во секој слуачј, овој оброк претставува ручек, а не овошен оброк.

Потребно:

  • 50гр пилешко месо
  • 1 јаболка
  • 1 бел компир
  • Магдонос
  • Мајчино мелко (или адаптирано млеко, по потреба)

Подготовка: Компирот и јаболката излупете ги. Компирот исечкајте го на коцки, а јаболката на кришки. Заедно со пилешкото месо ставете да се варат во вода, во која сте додале 2-3 гранчиња магдонос. Варете околу 15 минути. Кога се ќе се свари, извадете го магодносот, а останатите состојки изблендирајте ги додека не добиете каша. Доколку е премногу густа додадете малку мајчино, или адаптирано млеко. Проверете дали оброкот е доволно оладен, пред да му го сервирате на бебето.