РЕЦЕПТ НА ДЕНОТ: Мини бриош

Ова е рецепт за сладок француски леб кој се подготвува од пет состојки и во него има чоколадо.

Потребно:

  • 1 банана
  • 130гр брашно
  • ½ лажичка прашок за печиво
  • 2 лажици грчки јогурт
  • Млечно чоколадо

Подготовка: Бананата испасирајте ја, па додадете го брашното и прашокот за печиво. Потоа додадете го јогуртот и неколку парчиња ситно сечкано околадо. Се заедно убаво измешајте и кратко замесете. Поделете го тестото во два дела, па формирајте топчиња. Ставете ги во тавче обложено со хартија за печење и додадете во тестото уште неколку парчиња чоколадо. Печете во загреана рерна на 180 степени, околу 12-15 минути. По желба може да наросите со шеќер во прав, кога ќе биде готов. Добар апетит!