РЕЦЕПТ НА ДЕНОТ: Мисиркина кашичка +6м.

Идеален избор за почеток на воведување на месо во исхраната на бебето.

Потребно:

  • 50гр мисиркино филе
  • ½ сладок компир
  • 1 морков
  • ½ цвекло
  • Малку пашканат

Потребно: Компирот, морковот и пашканатот се лупат, ситно се сечкаат и се ставаат да се варат со мисиркиното месо. Цвеклото се вари одвоено со лушпа. За 20 минути се вади слаткиот компир и се остава да се олади. Како ќе се вари зеленчукот вадете го, оти на месото му е потребно малку повеќе време да се свари. Кога се ќе биде готово, се става во блендер со и се миксира со малку вода во која се варело месото и зеленчукот. Цвеклото посебно се бленидра и се става во кашичката.