РЕЦЕПТ НА ДЕНОТ: Неверојатен ролат со фил од три состојки

Ролати се прават на различни начини, но за овој рецепт ќе ви требаат околу 10-15 минути. Феноменален колач што ќе ве освои на првиот залак. Кората се прави од палачинки, а како фил се користи несолена урда и слатка павлака. На крајот се додава овошје, за комплетно уживање во вкусот.

Потребно:

 • 1 јајце
 • 1 лажица шеќер
 • Малку сол
 • 1 кесичка ванилин шеќер
 • 1 лажица брашно
 • 125мл млеко
 • 80гр брашно
 • 1 лажица какао
 • 250гр несолена урда или крем сирење
 • 100мл слатка павлака
 • 50гр шеќер во прав
 • Сезонско овошје

Подготовка: Шеќерот, солта, ванилиниот шеќер и јајцата изматете ги. Додадете го маслото и млекото и продолжете да матите. Во таа смеса додадете го брашното и какаото и се заедно соединете. Испечете палачинки од ваа смеса. Ќе добиете 3 палачинки.Урдата или крем сирењето, слатката павлака и шеќерот во прав соединете ги. Премачкајте ги палачинките со добиената смеса, наредете овошје по желба и завиткајте во ролат. Ставете ги во фрижидер на 1-2 часа, па исечете и послужете.