РЕЦЕПТ НА ДЕНОТ: Пекарски ѓувеч

Овој рецепт претставува комбинација на месо и зеленчук, брзо се подготвува, а е супер избор за енергетски ручек на децата, но и за целото семејство.

Потребно:

  • 6 компири
  • 250гр мелено месо
  • 1 ½ шолја ориз
  • Кромид
  • Морков
  • Една конзерва сечкан домат (може и свеж)
  • Една лажица доматно пире
  • Сув зачин и бибер

Подготовка: Во тенџере издинствувајте го морковот, исечкан на кругови, заедно со меленото месо, кромидот ситно исечкан, зачинот и биберот. Кога месото е готово, додадете го конзервираниот или свеж сечкан домат и доматното пире. Излупете го компирот и исечете го на кругови. Во огноотпорен сад редете, ред компир, па оризот, па врз него месото, а потоа повторно ставете ред компири. Се прелијте со вода, доволна да го покрие последниот ред од компирот. Ставете алуминиуска фолија преку садот и ставете да се пече во рерна на 200 степени, околу 20 минути.