РЕЦЕПТ НА ДЕНОТ: Посна руска салата

Вкусна исто како и мрсната верзија, оваа салата ќе ве воодушеви со одличната комбинација на намирници.

Потребно:

  • 300гр грашок
  • 300гр компир
  • 300гр морков
  • 300гр пченка
  • 6-7 кисели краставички
  • 300-400гр посен мајонез

Подготовка: Сварете ги компирите, па кога ќе се оладат излупете ги и ситно исечкајте ги. Потоа сварете го грашокот, пченката и морковите. Зеленчукот исцедете го од вода и ситно исчекајте ги морковите. Земете сад во кој ќе сервирате, па измешајте ги компирот, пченката, грашокот, морковот и исечканите кисели краставичи и зачинете по вкус, додадете го мајонезот, се заедно убаво соединете и добро измешајте. Оладете ја салатата и послужете. Добар апетит!