РЕЦЕПТ НА ДЕНОТ: Пролетна паста со пилешко

Искористете го пролетниот зеленчук за подготовка на вкусен и хранлив оброк. Се подготвува брзо и едноставно, а е идеален за целото семејство.

Потребно:

  • 2 шолји свеж зеленчук (брокула, тиквички, пиперка, морков)
  • 2 лажици маслиново масло
  • 1 пакување макарони, сварени и исцедени
  • 250гр сварено бело пилешко месо
  • 1/3 шолја пармезан

Подготовка: Зеленчукот се динствува, додека не омекне. Се додава пилешкото месо и макароните и се заедно се динствува уште 2-3 минути, мешајќи. Се наросува со пармезан, по желба.