РЕЦЕПТ НА ДЕНОТ: Рижото со тиквичка и пиперка

Предлог рецепт за брз ручек, и за децата и за целото семејство кое за 30 минути ќе се најде на трпезата.

Потребно:

  • ½ кромид
  • 1 чешне лук
  • 2 лажици масло за јадење
  • 1 црвена пиперка (исечкана)
  • 50гр ориз
  • 1 тиквичка (исечкана на мали коцки)
  • 1 домат (ислупен, исечкан на коцки)

Подготовка: Загрејте го маслото, и издинствувајте го кромидот, па пиперката, се заедно околу 5-7 минути. Додадете го оризот, налејте вода и поклопено варете уште 10 минути. Отворете го капакот, додадете го доматот и тиквичката и се заедно оставете да се динствува на тивок оган уште 15-20 минути.