РЕЦЕПТ НА ДЕНОТ: Сезонско беби овошно пире 

Овој оброк е одличен како ужина за вашето најмило, особено што во себе ги содржи и неопходните витамини А и Ц, како и калиум и влакна.

Потребно:

  • 1 банана
  • 1 јаболка
  • 1 круша
  • 1 стапче цимет
  • 100мл течност (млеко или вода)

Подготовка: Јаболкото и крушата ставете ги да се варат на пареа околу пет до 10 минути, а со нив пет минути пред крај ставете го и стапчето цимет. Пред крај може да ја додадете и бананата. Се заедно (освен стапчето цимет) ставете во блендер или изгмечете со вилушка. По желба може да додадете помала количина свеж изрендан ѓумбир. Во пирето додадете млеко или вода, по ваш избор.

СОВЕТ: Ѓумбирот има силен вкус, па почнете со многу мала количина, и постепено зголемувајте ја.