РЕЦЕПТ НА ДЕНОТ: Сочна брокула што ја обожаваат и децата

Добро е познато дека брокулата е богата со минерали како калциум, магнезиум и цинк, кои помагаат во алкализација на телото и одржување на силни коски, а содржи и големи количини на фолна киселина и железо, потребни за здрава крв и витамн А, кој го обновува колагенот. Ова е фино и вкусно јадење кое може да го послужите како прилог, или самостојно.

Потребно:

  • 500гр брокула
  • ¼ л млеко
  • 200гр рендан чедар (или друг кашкавал по желба)
  • 4 лажици путер

Подготовка: Брокулата разделете ја нејзини мали гранчиња и варете ги на пареа 8 минути. Путерот растопете го во тенџере, додадете го млекото и изренданиот кашкавал. Не престанувајте со мешање додека сите состојки не се стопат и убаво не се соединат. Прелијте ја брокулата со сосот и уживајте во јадењето. На здравје!