РЕЦЕПТ НА ДЕНОТ: Сочна пита со јаболки

Една од најпознатите пити со јаболка кај нас е мрзливата пита. Се прави што поедноставно, а вкусот е фантастичен. Денеска ви пренесуваме уште еден рецепт за вкусна пита со јаболка, која не само што е вкусна туку и изгледа прекрасно, па можете да ја послужите кога имате некоја прослава.

Потребно:

За тестото:

 • 200 гр брашно
 • 1/2 лажичка сол
 • 2 лажички прашок за печиво
 • 2 јајца
 • 1 лажичка екстракт од ванила
 • 85 гр несолен путер
 • 100 гр шеќер
 • 80 мл млеко

За јаболките:

 • 3 средни јаболка
 • 50 гр кафеав шеќер
 • 1,5 супени лажици сок од лимон
 • 1 лажичка мелен цимет
 • 40 гр несолен путер

За сирупот:

 • 1 лажица мед
 • 1 лажица шеќер
 • 1 лажица вода

Подготовка: Изматете го путерот оставен на собна температура измешан со шеќер. Потоа додадете ги јајцата и ванилата и сето тоа добро изматете го. Потоа додадете го просеаното брашно со прашокот за печиво и солта, па истурете го млекото и сè добро изматете. Јаболката исечкајте ги на многу тенки кругови, а потоа секој круг исечете го на половина. Ставетет ги во сад, па додадете ги циметот и шеќерот, измешајте, па прелијте со растопениот путер и сокот од лимон. Сè убаво измешајте и оставете на страна. Истурете го тестото во калап обложен со хартија за печење, па одозгора наредете ги јаболката – вертикално. Се пече во загреана рерна на 180°C околу еден час. Во тенџере растопете ги медот, шеќерот и водата, па прелијте ја питата со јаболка. Добар апетит!