РЕЦЕПТ НА ДЕНОТ: Солен колач со туна

Необичен рецепт, но сепак интересна варијанта на подготовка на солен колач, кој брзо и едноставно се прави.

Потребно:

  • 3 јајаца
  • 30 гр путер
  • 250мл млеко
  • 1 кромид
  • 100гр брашно
  • 125гр димен кашкавал

Подготовка: Јајцата се матат заедно со млекото, со додава растопениот путер и се заедно убаво се соединува. Се додава брашното, повторно се меша, па се доадава ситно исечканиот кромид, туната и ренданиот кашкавал. Смесата се излева во тава за печење, премачкана со маргарин и наросена со презла. Се пече 20 минути на 200 степени, односно готов е кога ќе се зарумени одозгора.