РЕЦЕПТ НА ДЕНОТ: Совршена торта која е готова за 15 минути – нема печење, ниту миксер 

Сакате да направите вкусна торта, без миксер, без печење, а која е готова за 15 минути? Ако одговорот е „да“, го имаме совршениот рецепт за вас. Ви гарантираме дека ќе се изеде до последно парче во рекордно време.

Потребно:

  • 500 мл млеко
  • 500 мл павлака за шлаг
  • 12 лажици густин
  • 1 ванилин шеќер
  • 10о гр чоколадо за готвење
  • 100 гр бело чоколадо
  • 4 лажици шеќер
  • Кутија пишкоти

Подготовка: Измешајте ги млекото и павлаката за шлагот, па од таа количина одземете околу 2 дл, кои ќе ги измешате со густинот и шеќерот. Остатокот од течноста ставете да зоврие, додадете го разматениот густин. Варете 2-3 минути. Кремот поделете го на два дела. Во едниот дел измешајте ја ренданата чоколада за готвење и енергично мешајте додека не се растопи, а во другиот дел додадете ја белата чоколада и убаво измешајте. На дното од калапот за торта ставете ги пишкотите натопени во млеко, па веднаш премачкајте прво со темен, а потоа со бел крем. Ако сакате, можете да ги ставате наизменично, за подобар ефект. Оставете ја тортата во фрижидер добро да се излади. Добар апетит!