РЕЦЕПТ НА ДЕНОТ: Спанаќ со тиква и ориз

Доколку на бебето не му сте му вовеле жолчка во исхраната, ова јадење е одлично и без неа, но со додаток на неколку капки маслиново масло или малку путер.

Потребно:

  • Една рака свеж спанаќ
  • Две лажици ориз
  • Тиква (количина колку дланката)
  • Јајце

Подготовка: Во посебно мало тенџерче обарете го спанаќот и процедете го. Спанаќот се обарува така што се става во зовриена вода и се вари 3-5 минути. Во друго тенџерче во малку вода, сварете го оризот и тиквата, која претходно сте ја исчекале на помали парчиња. Посебно сварете го јајцето. Во чинија со вилушка изгмечете го целиот спанаќ, тиквата и оризот, па додадете ја жолчката. По потреба јадењето може и да се изблендира.