РЕЦЕПТ НА ДЕНОТ: Црвен ориз

Цвеклото е намирница која содржи висок процент на витамини и минерали, кои ги задоволуваат дневните потреби на бебето и детето. Може да се дава на деца по осмиот месец од животот.

Потребно:

  • 200гр сварено и исечкано цвекло
  • 300гр варен ориз
  • Еден мал исечкан кромид, малку пропржен
  • Три жолчки
  • 100гр варено, исечкано пилешко или мисиркино месо
  • 50мл пилешки бујон
  • Малку млеко или 200мл јогурт
  • Зачини по желба

Подготовка:

Во чинија измешајте го цвеклото, кромидот, оризот и месото. Додадете малку млеко или јогуртот и жолчките. Убаво измешајте. Во подмачкано тавче со маслиново масло, ставете ја смесата. Печете на 200 степени Целзиусови околу 50 до 60 минути. По вадењето од рерна, оставете јадењето да се одмори околу пет минути, пред да го сервирате.