РЕЦЕПТ НА ДЕНОТ: Здрав шејк за деца

Комбинирањето на овие неколку намирници ќе му обезбедат на детето вкусен шејк, напиток кој подобро ќе го прифати отколку ако му ги нудите сите намирници очигледно, директно и одвоено. Овошниот вкус ќе го замаскира вкусот на брокулата. Шејковите или популарно наречени смути се одличен начин за кобинирање на намирници за ужина, особено кај децата.

Потребно:

  • 1 шолја јагоди или малини (може и замрзнати)
  • 1 шолја сечкана брокула
  • 1 авокадо
  • 1 банана (средна големина)
  • 1 лажица мелено ленено семе
  • 1 шолја сок од калинка

Подготовка: Сите состојки се ставаат во блендер или се миксираат со рачен миксер, додека брокулата убаво не се иситни. Се пие веднаш!