РЕЦЕПТ НА ДЕНОТ: Зеленчук од рерна +9м.

Едноставно, а многу вкусно јадење кое брзо и лесно се подготвува, а во кое може да уживаат сите членови на семејството.

Потребно:

  • ½ кромид
  • 200гр компир
  • 50гр морков
  • 50гр ориз
  • 1 чешне лук
  • 1 домат
  • 1 пиперка
  • Масло за јадење
  • Вода

Подготовка: Кромидот ситно се сечка и се пропржува на малку масло. Се додаваат морковите и компирот, исчекани на помали парчиња. Се додава пиперката и доматот, кој претходно сте го излупиле. Се заедно малку се динствува, па се додава оризот и чешнето лук (исечкано). Се додава вода, колку да го покрие зеленчукот. На тивок оган се остава да се вари 15 минути. Потоа се става во тавче и се остава да се пече во претходно загреана рерна уште половина час.