РЕЦЕПТ НА ДЕНОТ: Златни јаболки 12+

Овој рецепт е наменет за деца постари од една година, но во него може да ужива и целото семејство. Слатко задоволство кое брзо се подготвува, здраво е и превкусно.

Потребно:

  • Јаболки (златен делишес) – број на парчиња по желба
  • Овесни снегулки – по јаболка 15гр
  • Брусница/суво грозје
  • Какао
  • Цимет
  • Кокосов шеќер

Подготовка: Потопете ги овесните снегулки со топла вода и кокосов шеќер и почекајте на набабрат. Издлабете ги јаболките и внатрешноста наполнете им ја смесата од овесните снегулки. Брусницата, сувото грозје и зачините можете претходно да ги соедините со овесните снегулки, или пак посебно да ги додавате. Ако ги сакате запечени, ставете ги во загрена рерна да се заруменат околу 10-12 минути, но имате избор и да ги јадете веднаш.