дома тагови фотографии

Ознака: фотографии

Лузните од царскиот рез никогаш не се исти: 5 извонредни фотографии

Ова се прекрасни фотографии на жени кои се породиле со царски рез и така покажале како начинот на кој се породуваш не е ниту приближно важен како факт дека на свет...

Дали објавувате фотографии од вашите деца на социјалните мрежи? Размислете добро за можните последици

Раѓањето на детето, првите чекори, слатките и смешни моменти, првиот ден во градинка, на училиште... Моменти за паметење кои со задоволство ги овековечуваме, и честопати сакаме да ги споделиме со пошироката...

АПРИЛ-МЕСЕЦ НА ЦАРСКИОТ РЕЗ Мајка гордо ги покажа своите 40 конци на стомакот: „Ова...

Ерин Бахадур (36) од Северна Каролина во декември 2020 година го родила своето второ дете, девојчето Реми. Поради placenta previa била подложена на итен царски рез, по што добила 40 конци...

Перфектна креација: Уникатни фотографии од раѓање покажуваат како бебињата ги собира во стомакот на...

Холандската фотографка Мари Фермонт, има уникатен пристап кон документирање на породувањата. Покрај тоа што прави традиционални слики на родителите кои ги држат своите новороденчиња за прв пат, таа сака да фотографира...

“Мислиш дека царскиот рез е полесен начин да се породиш? Погледни ги овие фотографии„

Иако царскиот рез е породување, како и вагиналното, не е реткост да се создаваат дискусии околу тоа дали ова е полесен и полаку болен начин на породување. Мајката Реј Ли од...

ПОЗИТИВ НА ДЕНОТ: Доктор пред 25 години ја породил мајката, а сега на свет...

Д-р Брајан Кокс донел на свет повеќе од 5.000 бебиња во последните 33 години - но едно од нив е специјално. Кортез вели дека докторот е навистина посебен. „Кога се роди Логан,...

НЕСЕКОЈДНЕВНО: Новороденче родено заедно со контрацептивна спирала, која очигледно не ја завршила својата работа

Новороденче во Виетнам е фотографирано како ја држи стегнато во раката контрацептивната спирала, која неговата мајка ја користела во неуспешен обид да го спречи забременувањето. Триесет и четиригодишната мајка на момчето, која...
video

ВИДЕО: Неверојатни снимки на бебиња во првите 20 секунди од животот

Францускиот фотограф, Кристијан Бертелот бил присутен на царскиот рез на својата сопруга, Таа, била подложена на итна операција за да се спаси и таа и нивното дете. Инспириран од тоа случување,...

Фотографии кои ќе ви го распараат срцето: Предупредување од мајка на сериозно болно осуммесечно...

♦♦♦♦♦♦♦ Фотографии кои ќе ви го распараат срцето прикажуваат осуммесечно бебе чија кожа станала светло црвена откако било хоспитализирано со болест слична на Кавасаки поврзана со коронавирус. Загрижената мајка Ел Адамс, од Манчестер,...

Интервју со Линдита Мустафа: БУЛИНГ – Агресивноста е најчесто резултат на очајната потреба за...

ПИШУВА: Катерина Шекеровска-Димовска katerina@pedijatar.mk   Промени во однесувањето на детето, повлекување, плачливост, депресивност, осаменост, но и спротивно, агресивно, бунтовно, непослушно, анксиозно, немирно однесување се знаци кои може да алармираат дека вашето дете се соочува со...

Најнови вести

70 проценти од пациентите инфицирани со омикрон немаат проблеми со дишењето

Стравувајќи од брзината со која се шири новата варијанта на коронавирус, надеж будат податоците од јужноафриканската престолнина Преторија, кои покажуваат дека 70 отсто од...

РЕЦЕПТ НА ДЕНОТ: Пилешко со моцарела и спанаќ

Потребно: 4 парчиња пилешки стек 400гр моцарела 300гр спанаќ 2 чешниња лук 200гр печурки 200мл павлака за готвење Подготовка: Секое парче пилешки стек засечете го...

КАКО ДА ГО ОБЛЕЧЕТЕ БЕБЕТО ВО ЗИМА, А ДА НЕ НАСТИНЕ: Ако користите автомобил,...

Како доаѓа зимата, а надвор станува се постудено, потребно е и децата доволно да се затоплат за да може да престојуваат надвор. Малите деца...

КАЈ ДЕЦАТА ЗАРАЗЕНИ СО ОМИКРОН ВАРИЈАНТАТА СЕ ЈАВУВА ЕДЕН НЕОБИЧЕН СИМПТОМ: Никогаш не би...

Родителите треба да бидат свесни за “необичен осип“ кој е поврзан со случаевите на новиот сој омикрон КОВИД кај децата, вели лекарот по општа...

М-р Марина Крстиќ: Перфекционизмот кај надарените во комбинација со емоционалниот интензитет, води многу надарени...

ПИШУВА: М-р Марина Крстиќ, специјален едукатор и рехабилитатор магистер по образование на надарени и талентирани   СОЦИО-ЕМОЦИОНАЛНИ ПРОБЛЕМИ КАЈ НАДАРЕНИТЕ И ТАЛЕНТИРАНИТЕ Социо-емоционалниот развој трае во текот на целиот живот...

ВАШИОТ ТИНЕЈЏЕР ПОСТОЈАНО СЕ ЖАЛИ НА ГЛАВОБОЛКА? Кога се работи само за дехидрираност, а...

Главоболките, за жал, се составен дел од животот поради чие појавување ретко се загрижуваме. Сепак, понекогаш може да предупредуваат и на сериозни проблеми. “Причините може...

РЕЦЕПТ НА ДЕНОТ: Домашни бисквити во празнично руво

Потребно: 100 мл маслиново масло 200 гр пченкарно или брашно од елда Една банана Половина јаболка Подготовка:  Јаболката и бананата иситнете до форма на каша,...

КАКО ЈАПОНЦИТЕ ГИ УЧАТ ДЕЦАТА ЗДРАВО ДА СЕ ХРАНАТ: Тие откриваат 5 совети и...

Веројатно сте слушнале дека децата во Јапонија се многу добри и воспитани. Начините на воспитување и учење на детето на вистински вредности и убаво...

ШЕСТ КЛУЧНИ СОВЕТИ: Како можете да ја избегнете болеста КОВИД-19?

Новата варијанта на вирусот – омикрон, претставува закана, па и понатаму е важно да се преземат сите можни мерки за да се заштитиме. Еве...

Омикрон може да го скрати интервалот помеѓу инфекцијата и заразноста, тврдат британските научници

Јужноафриканската лекарка која прва се посомнева во новиот сој на коронавирус, д-р Анџелик Коци, тврди дека симптомите на омикрон се благи и дека не...

Новата варијанта закана и за децата: Симптоми на омикрон на кои родителите треба да...

Додека научниците собираат повеќе податоци за суперсојот на коронавирус, еден загрижувачки знак е дека омикрон би можел да ги заразува децата со поголема стапка...

Како изгледа првиот час од животот на бебето?

Шведски научници внимателно следеле 28 бебиња за да воочат низ какви се промени минуваат на самиот почеток од животот. Ова истражување објавено во списанието...

РЕЦЕПТ НА ДЕНОТ: Кремаста супа од карфиол

Потребно: 1кг карфиол 60мл маслиново масло 60гр путер 1 гранче мајчина дишица 100гр кромид 4 чешниња лук 500мл павлака 500мл вода Сол Бел бибер...

5 тајни на децата кои никогаш не се болни

Познавате ли и вие некое дете, на пријатели, роднини или на соседи кое никогаш не е болно? Знаат ли неговите родители нешто што вие...

ИСТРАЖУВАЊЕ: Блага до умерена форма на КОВИД-19 се чини дека не влијае на мозокот...

Научниците предводени од Софија Стоеклејн од Универзитетот Лудвиг Максимилијан во Минхен користеле магнетна резонанца за да проучат 33 бремени жени со блага или умерена...
error: