дома тагови палец

Ознака: палец

ЗА ДЕЦАТА Е УЖИВАЊЕ, НО ЗА РОДИТЕЛИТЕ ПРИЧИНА ЗА ЗАГРИЖЕНОСТ: Како и кога да...

Цуцлата може да ви го олесни животот, особено по доаѓањето дома од болница, кога стресот околу доењето, грчевите, неспиењето е голем, па лажалката се чини како одлично решение. Родителите сами им...

ПЕДИЈАТРИТЕ ОТКРИВААТ ЗОШТО ДЕЦАТА ГО ЦИЦААТ ПАЛЕЦОТ: Тоа им нуди удобност и ги прави...

Природната навика за цицање го зголемува ендорфинот одговорен за доброто расположение во мозокот на вашето бебе. Цицање- дојка, цуцла, палец – поттикнува смирувачки рефлекс и прави удобност од која бебето тешко...

ЛОШИ НАВИКИ, ЕДНОСТАВНИ РЕШЕНИЈА: Како без стрес да го надминете грицкањето нокти, кинењето коса...

Поголемиот дел од децата на возраст до шест години имаат одредена грда навика како цицање палец, грицкање нокти и кинење на косата, што е сосема нормална појава. Децата не се ни свесни...

Цицањето палец и грицкањето нокти во раното детство го намалува ризикот од алергии, тврдат...

Децата кои ги цицаат палците или ги грицкаат ноктите се поотпорни на алергии во возрасна доба, покажало истражувањето спроведено на Универзитетот во Отаго во Нов Зеланд. Како што пишува „Вашингтон пост“,...

Покрај сите негативности, се чини дека ЦИЦАЊЕТО ПАЛЕЦ има и една позитивна страна

Децата чии прсти се секогаш во устата, без разлика дали го цицаат палецот или грицкаат нокти, во иднина може да развијат помалку алергии. Истражувачите од Универзитетот Отаго во Дунедин во Нов Зеланд...

Цицањето палец го намалува ризикот од алергии? Што велат експертите

Децата кои го цицаат палецот или ги грицкаат ноктите имаат за третина помал ризик за некои алергии, истакнуваат стручњаците. Објаснувањето за воочената појава би можело да се крие во т.н. хигиенска хипотеза,...

НИКОГАШ НЕ СТАВАЈТЕ ШЕЌЕР ИЛИ МЕД НА ЦУЦЛАТА – Препораки на Институтот за јавно...

Одделот за здравствена промоција и следење на болести при Институт за јавно здравје, деновиве објави корисни совети и препораки за одржување на оралното здравје кај децата, нега која како што потенцираат,...

Вашето дете го цица палецот или грицка нокти? Еве кога треба да се загрижите...

Децата имаат навики, кои многу често ги загрижуваат родителите и кои имаат страв дека истите ќе им останат до крајот на животот. Станува збор за најчестите навики кај децата како цицање...

Палецот во уста: Зошто децата ја имаат оваа навика и што да се направи?

Децата ги цицаат палците оти тоа им нуди утеха и смирување. Тие оваа навика ја “собираат“ уште додека се во стомакмот на мајката, а ја усовршуваат како бебиња. Кога детето малку ќе...

Смирете го бебето со масажа на стапалата – еве како правилно да ја направите

Доколку вашето бебе плаче и никако не можете да го смирите, а здраво е, нахрането, преповиено, обидете да го смирите со масажа на стапалата. Таа се прави час и половина по хранењето,...

Најнови вести

РЕЦЕПТ НА ДЕНОТ: ПАЛАЧИНКИ БЕЗ БРАШНО

Потребно: 4 јајца 150мл млеко 1 ½ кеса пудинг од ванила 20гр шеќер 2 лажици гриз 40гр крем сирење, како оној за чизкејк Подготовка: Сите...

СЕЛЕКТИВЕН МУТИЗАМ: Кога да се загрижите ако детето не зборува

Доколку вашето дете делува како премногу срамежливо (молчи, седи настрана и набљудува како останатите деца си играат) во градинка, училиште, парк или на некое...

ЗА РАЗВОЈОТ НА БЕБЕТО НЕ СЕ ПРЕСУДНИ ИГРАЧКИТЕ: Движењето во просторот поттикнува развој, затоа...

За да може детето да развие и да се стимулира развојот и стекнувањето нови вештини, не се потребни голем број на различни играчки. Тие...

Психолог од Харвард советува: Учењето на љубезност е најважно во воспитувањето на успешно дете

За родителите е најважно нивните деца да се здрави, среќни и успешни, но исто така се трудат и да ги подготват за реалниот свет...

ДАЛИ ВАШЕТО ДЕТЕ САКА ДА ТРЧА НАОКОЛУ: Предучилишните деца кои се физички активни имаат...

Децата кои повеќе трчаат наоколу имаат помала веројатност да завршат со кашлица и настинка. Студијата на 104 деца на возраст од четири до седум сугерира...

Терапевтите откриваат пет причини зошто  се повеќе деца се емоционално нестабилни

Канадската терапевтка Викторија Продај предупредува дека децата се се полоши во училиште и се емоционално нестабилни поради прекумерната употреба на технологијата и “лошото“ родителство....

РЕЦЕПТ НА ДЕНОТ: Колач со портокали

Потребно: 3 јајца 250гр шеќер 275гр брашно 3 лажички прашок за печиво 100гр путер 100гр кисела павлака  300гр портокали За глазура: Сок од еден портокал ...

6 работи кои жените не сакаат да признаат дека ги правеле во бременоста

Која навика сте ја криеле за време на бременоста? Ви претставуваме шест работи кои жените ги прават, но никому не сакаат да ги признаат...

Што навистина открива родилната тежина на бебето?

Зошто постои таква опсесија со родилната тежина? “Општо, родилната тежина може да биде добар показател на здравјето на бебето“, вели д-р Дејвид Хил. Со...

Симптом кој укажува дека може да има сериозен проблем: ИСПАКНАТА ФОНТАНЕЛА КАЈ БЕБИЊАТА БАРА...

Ники Јуркуц, медицинска сестра која им дава совети на родителите преку страницата на Инстаграм Tiny Hearts Education, предупреди на можен сериозен здравствен проблем кај...

МАЈКИТЕ СЕ ПОСТАРИ ОД КОГА БИЛО: Зошто жените го одложуваат раѓањето на деца и...

Мајките во Англија и Велс се постари од кога било досега, открија вчера официјалните бројки. Со оглед на тоа што се повеќе жени избираат да...

Кога бебето почнува да седи?

Доколку внимателно се погледне положбата што бебе на четири месеци ја завзема кога е на грб, се гледа доста сличност со седечката положба. Рамнотежата...

РЕЦЕПТ НА ДЕНОТ: Најмеки, едноставни кифлички

Потребно: 1кг брашно 600мл млеко 300мл зејтин 2 кесички сув квасец 2 лажички шеќер 3 лажички сол Подготовка: Дел од млекото загрејте го, но не...

Децата родени со помалку од 34 недели покажуваат когнитивни недостатоци во адолесценцијата

Споредено со адолесцентите родени во 40 гестациска недела, оние родени во <34 гестациска недела покажуваат дефицити во три когнитивни домени: пишан јазик, математика и...

СЕ ШТО ТРЕБА ДА ЗНАЕТЕ ЗА КАШЛИЦАТА КАЈ ДЕЦАТА: Како да разликувате сува и...

Во постудениот период од годината, кашлицата е честа појава кај децата. Тоа е придружен симптом на инфекции на дишните патишта, како и познати детски...
error: