дома тагови панкреас

Ознака: панкреас

СВЕТСКИ ДЕН НА ДИЈАБЕТЕСОТ 2023: Што знаеме за детскиот дијабетес, како се дијагностицира и...

Светскиот ден на дијабетесот – 14 Ноември е најголемата светска кампања за подигање на свеста за дијабетесот. Лансиран е во 1991 година од страна на Меѓународната федерација за дијабетес (IDF) и...

Ниската родилна тежина е ризик фактор за дијабетес тип 2, велат истражувачите

Ниската родилна тежина е важен ризик фактор за дијабетес тип 2, што придонесува за развој на болеста на помлада возраст и потреба од поголеми и посилни лекови, покажуваат две дански студии. Тежината...

ДИЈАБЕТЕС КАЈ ДЕЦАТА: Често мокрење, прекумерна жед, губење на тежината и замор – препознајте...

Според Меѓународната федерација за дијабетес (IDF), 537 милиони луѓе во светот моментално страдаат од дијабетес. Како одговор на зголемениот број на заболени од оваа болест ширум светот, IDF и Светската здравствена...

ПРЕПОЗНАЈТЕ ГИ ЗНАЦИТЕ НА ДИЈАБЕТЕС ТИП 1 КАЈ ДЕЦАТА: Ако вашето дете пие многу...

Дијабетесот тип 1 е автоимуна болест при која панкреасот престанува да произведува инсулин - есенцијален хормон кој овозможува гликозата во крвта да помине во клетките за да можат да ја користат...

Зошто некои луѓе развиваат дијабетес по Ковид-19: Коронавирусот може да ја промени функцијата на...

Кога коронавирусот ги инфицира клетките, тој не само што ја ослабува нивната активност, туку може и да ја промени нивната функција, покажува новото откритие на американските научници. На пример, кога бета клетките...

Студија открива дека COVID-19 може да го зафати и панкреасот и да го наруши...

COVID-19 може да го зафати панкреасот во тешки случаи, така што вирусот ги инфицира бета-клетките што произведуваат инсулин, покажала германска студија. Панкреасот има две задачи - да произведува ензими важни за варењето...

Д-р Надица Божиновска: Луѓето со дијабетес имаат поголеми шанси за развој на потешка клиничка...

ПИШУВА: Д-Р НАДИЦА БОЖИНОВСКА специјалист по ендокринологија ♦♦♦♦♦♦♦   Дијабетес мелитус, или меѓу народот познат и како шеќерна болест, претставува една од најголемите медицински загатки и воедно еден од најголемите здравствени предизвици на 21-от век. Верувам...

Проф. д-р Марина Крстевска – Константинова: Дијабетес во детската возраст (1)

ПИШУВА: Проф. д-р Марина Крстевска – Константинова, педијатар – ендокринолог   Дијабетесот претставува огромна проблематика Постојат многу типови на дијабетес, а во детската возраст е најчест дијабетес тип 1, иако се појавуваат и други типови...

Најнови вести

КИСЕЛИТЕ КРАСТАВИЧКИ СЕ ТОЛКУ ВКУСНИ И ДЕЦАТА ГИ ОБОЖУВААТ: Оваа зимница може да биде...

Синтија Сас е нутриционист и регистриран диететичар со магистерски дипломи од  науката за исхрана и јавно здравје и на порталот Helth.com објави интересни забелешки...

РЕЦЕПТ НА ДЕНОТ: Солена сарма торта

Потребно: 1 голема зелка 1 јајце 400-450 гр мелено месо 1 кромид 1 морков 1/2 лажичка зачини за месо 100 гр ориз 2...

КОЈ НОСИ ПОДАРОЦИ, ДЕДО МРАЗ ИЛИ РОДИТЕЛИТЕ? Психолог дава одговор на прашањето кое ги...

Дедо Мраз е дел од усната традиција и чини една од фазите на детството. Токму тие фази во кои децата имаат грст илузии ги...

3 ЗНАЦИ ДЕКА ВАШЕТО ДЕТЕ Е АНКСИОЗНО: Нормално е понекогаш да биде нервозно, но...

Нормално е да вашето дете биде нервозно ноќта пред првиот училишен ден. Меѓутоа, во зависност од тоа колку ќе трае оваа нервоза, ќе препознаете...

СТУДИЈА НА 912 ДЕЦА ОТКРИЛА: Децата со постоечки атопичен дерматитис се посклони кон алергиски...

Атопичен дерматитис е распространета кожна болест кај децата. Иако тоа е примарниот фокус, неодамнешните истражувања укажуваат на поширока перспектива. Студија во „Journal of the...

СÈ ШТО ТРЕБА ДА ЗНАЕТЕ ЗА ЖОЛТИЦА КАЈ НОВОРОДЕНЧИЊА: Одговори на често поставувани прашања...

Жолтица е жолтата боја која се гледа на кожата на многу новороденчиња. Тоа се случува кога во крвта на бебето се акумулира хемикалија наречена...

РЕЦЕПТ НА ДЕНОТ: Солени корпи полнети со брокула и макарони

Потребно:  400 гр брокула 3 поголеми лепињи 250 гр макарони 60 гр путер 1 кромид 2 чешниња лук 60 гр брашно 600 мл...

ОВИЕ ГРЕШКИ НА РОДИТЕЛИТЕ СКАКО НЕ ЧИНЕЛЕ: 7 возрасни лица откриле што најмногу го...

Родителството може да биде стресно - особено ако сте загрижени дека нема да направите сè како што треба. Но и родителите се само луѓе...

КАРАНИЦИТЕ НЕГАТИВНО ВЛИЈААТ НА ДЕЦАТА, НО ТЕШКО Е ДА СЕ ИЗБЕГНАТ: Психолозите откриваат во...

Расправијата содржи многу непријатни емоции и е отворен израз на гнев кон друга личност. Таа може да се сфати како комуникација која ги преминала...

МОДЕРНИТЕ ЖЕНИ СЕ ПОДОЦНА ОДЛУЧУВААТ ДА СТАНАТ МАЈКИ: Експертите за плодност откриваат осум вистини...

Повеќе жени од кога било наполнуваат 30 години без да станат мајки. Без разлика дали е тоа затоа што не можат да си дозволат или...

Ќе ве изненади причината зошто жените се пораѓаат на грб

Докажано е дека лежењето на грб го продолжува породувањето и ги забавува контракциите, но сепак повеќето жени раѓаат бебиња лежејќи на грб. Зошто? Главен...

РЕЦЕПТ НА ДЕНОТ: Пита со гриз и павлака

Потребно: 1 пакување готови кори 250 мл крем павлака за готвење 150 гр путер 50 гр гриз За прелив: 1 литар вода 50 гр...

ДАЛИ ВИ ЧИНИ ДЕКА НИКАКО НЕ МОЖЕТЕ ДА ДОПРЕТЕ ДО ДЕТЕТО? Можеби правите една...

Колку и да се трудите, детето едноставно не ве слуша? Полесно е отколку што мислите, само треба да ги избегнувате овие 8 работи кога...

ПРВА ЗИМА НА БЕБЕТО: Како да го заштитите новороденчето на студено време?

Освен ако температурата не е екстремно ниска, под нулата, престојот на отворено им помага на доенчињата да се прилагодат на годишните времиња и циклусот...

Интервју со проф. д-р Татјана Јаќовска: АЛЕРГИИ ВО ДЕТСКА ВОЗРАСТ – тема на вториот...

ПИШУВА: Катерина Шекеровска-Димовска katerina@pedijatar.mk   „Алергии во детската возраст“ е темата на вториот симпозиум организиран од Педијатриското респираторно здружение (PEDIARES), кој ќе се одржи од 10 до 12...
error: