дома тагови предвремено породување

Ознака: предвремено породување

Д-р сци. Александар Сајковски: ОМЕГА-3 МАСНИ КИСЕЛИНИ – Секојдневно во првите три години е...

ПИШУВА: Д-р сци. Александар Сајковски педијатар-неонатолог ♦♦♦♦♦♦♦  КОЈ ИМА ПОТРЕБА ОД ОМЕГА-3 МАСНИ КИСЕЛИНИ Вашето бебе? Тинејџер/ка? Вие? Вашите родители? Веројатно сте слушнале или прочитале за многубројните здравствени придобивки од омега-3 масните киселини. Но, дали сте доволно...

Д-р мед. науки Корнелија Трајкова: УЛОГАТА НА LACTOBACILLUS REUTERI PROTECTIS ВО БРЕМЕНОСТ

ПИШУВА: Д-р мед. науки Корнелија Трајкова спец. гинеколог-акушер ♦♦♦♦♦♦♦ ШТО ПРЕТСТАВУВА ХУМАН МИКРОБИОМ? Хуманиот микробиом претставува практично заедница на микроорганизми присутни во делови на човечкото тело, кои кооегзистираат и имаат заштитна улога. Концептот на хуман микробиом...

ПРЕДВРЕМЕНО ПОРОДУВАЊЕ – Кои се можните причини за тоа?

За предвремено породување се смета секое породување што настанало пред комплетна 37. гестациска недела. Причините за предвремено породување се делат во две групи: причини од страна на мајката и причини од страна...

Како да препознате опасност од предвремно породување?

Секое породување, независно од породилната тежина, кое следи пред наврешени 37 гестациски недели е предвремено породување. Долната граница на траење на бременоста чие завршување смее да се смета за породување, објаснува...

Едноставен крвен тест ќе може да предвиди кога ќе се роди бебето

Што ако едноставна анализа на крвта може да предвиди дали ќе се породите пред терминот или ќе го надносите бебето? Тим научници смислил како тоа да се направи, а нивниот крвен...

ТРУДНИЦИ ВНИМАВАЈТЕ: Со ваквото однесување му штетите на детето

Чести расправии Лутината и расправиите го подигаат нивото на стрес во телото на бремената жена, што може да има штетно влијание на имунитетот на бебето и неговиот мозок. Освен тоа, викањето и...

Истражувањата предупредуваат: Положбата во која спиете во третиот триместар влијаат на предвремено породување и...

Најновите истражувања објавена во списанието "Obstetrics and Gynaecology", ја поврзале положбата на спиење со предвременото породување. На примерок од 1760 трудници од Велика Британија, Нов Зеланд и Австралија, истражувачите ги покажале своите...

Д-р Маќули Хаџи-Лега: ВИСОКОРИЗИЧНИ БРЕМЕНОСТИ Желбата за родителство некогаш е поголема, па пациентите и...

ПИШУВА: Д-р Маќули Хаџи-Лега специјалист по гинекологија и акушерство  ♦♦♦♦♦♦♦ Состојби кои доведуваат до високоризична бременост Покрај близначката бременост која спаѓа во високоризични бремености, овие бремености ги имаме и кај пациентки со аномалии на матката, на...

Зошто може да дојде до предвремено породување?

Предвремено породување значи секое породување што настанало пред комплетна 37. гестациска недела. Причините за предвремено породување се делат во две групи: причини од страната на мајката и причини од страна на...

Предвременото породување може да биде поврзано со летните жештини

Врска помеѓу надворешната температура и ризикот од предвремено породување навистина постои. Истражувачите се обиделе да ја покажат поврзаноста помеѓу горештините и породувањето, следејќи ги породувањата во термин и пред терминот. Тие користеле...

Најнови вести

12 причини зошто бебињата се мали суперхерои

Иако изгледаат мали и беспомошни, бебињата располагаат со сила и моќ. Зависни од родителите за многу нешта, но самостојни за фасцинантни работи. Нови истражувања...

РЕЦЕПТ НА ДЕНОТ: Зеленчуково пире +8м.

Потребно: 1/2 шолја цвет од карфиол 1/2 шолја цвет од брокула 1 морков 2 лажички павлака Малку маслиново масло Подготовка: Морковот излупете го и исечкајте...

Има 14 години, а веќе е во трка за пронаоѓање лек: Девојче откри молекула...

Додека најголемите светски фармацевтски компании се натпреваруваат да најдат третмани за новиот коронавирус, една научничка работи со месеци на потенцијален третман во нејзината спална...

НОВА СТУДИЈА: КОВИД-19 може да предизвика структурни оштетувања на срцето

Според резултатите од нова студија, КОВИД-19 може да предизвика различни структурни оштетувања на срцето, кои можат да бидат поврзани со смртоносни состојби, вклучувајќи срцев...

НОВ СОЈ НА КОРОНАВИРУС БЕСНЕЕ НИЗ ЕВРОПА: Научниците објаснуваат од каде потекнува и зошто...

Истражувањето покажало дека новата верзија на вирусот сочинувала повеќе од осум од десет случаи во Велика Британија, скоро исто толку во Шпанија, 60 проценти...

Како коронавирусот се шири во затворено: Шест луѓе, една соба, едно позитивно лице на...

Коронавирусот се шири преку воздухот, особено во затворен простор. Научниците дојдоа до сознанија дека вирусот се пренесува преку аеросоли, ситни заразни честички кои инфицираното...

Во пораст инфарктите поврзани со бременоста

Срцевите удари поврзани со бремноста, особено во периодот по породувањето се во пораст кај жените кои имаат над 30 години, укажуваат резултатите од новата...

РЕЦЕПТ НА ДЕНОТ: Мусака од печени пиперки

Потребно: 10 печени пиперки 500гр мелено месо 200гр кисела павлака 4 јајца 50мл масло 1 кромид 150гр ориз Зачини по желба ½ китка магдонос Подготовка:...

АПЕЛ ОД МЕЃУНАРОДНИТЕ ОРГАНИЗАЦИИ: “Училиштата во пандемијата мораат да останат отворени, штетата е веќе...

УНЕСКО, УНИЦЕФ и Светската банка повикаа во борбата против коронавирусот, училиштата ширум светот да се остават отворени, стои во извештајот објавен вчера во кој...

АПГАР ТЕСТ: Проверете како се добиваат и што значат овие оценки за новороденчето

Уште во првата минута од својот живот, бебињата ја добиваат својата прва оценка, а во 5. минута, веќе и втората. Тие две оценки заедно,...

ВО ПРОДАВНИЦА ИЛИ ВО АВИОН? Научниците од Харвард откриваат каде е полесно да се...

Се наведува дека авионите имаат системи за вентилација кои го менуваат воздухот во просек на секои две до три минути, отстранувајќи 99 проценти од...

Т-клетките од крвта на оздравени COVID-19 пациенти може да ги заштити најранливите групи од...

♦♦♦♦♦♦♦ Т-клетките земени од примероци на крв кај пациенти кои се опоравиле од болеста COVID-19 може успешно да се размножуваат во лабораторија и да ја...

Од што се плашат децата?

Стравот кај децата зависи од неколку фактори, но пресудна е возраста како и фазата на раст во која се наоѓа. Препознавајќи го детскиот страв,...

РЕЦЕПТ НА ДЕНОТ: Колач со пудинг и вишни

Потребно: 2 јајца 120гр брашно 50мл масло 2 лажици шеќер 100мл јогурт 50гр суво грозје 100гр вишни 300мл млеко 1 пудинг од ванила ½...

Две маски штитат подобро од една? Стручњаците велат: Само во овој случај

Стручњаците сега се согласуваат дека инфекцијата со новиот коронавирус главно се шири по капков пат преку респираторни капки; ако имате коронавирус, тие капки може...
error: