дома тагови предвремено породување

Ознака: предвремено породување

СВЕТСКИ ДЕН НА ПРЕДВРЕМЕНО РОДЕНИ ДЕЦА (17 НОЕМВРИ) Д-р Маргарита Камбовска: Општа незрелост на...

ПИШУВА: Д-р Маргарита Камбовска специјалист педијатар – неонатолог  Недоносени новороденчиња Според последната класификација, новородените породени пред 37. гестациска недела од бременоста (или 259 денови) се сметаат за недоносени, односно предвремено родени бебиња. Недоносено новороденче е...

Д-р сци. Александар Сајковски: ОМЕГА-3 МАСНИ КИСЕЛИНИ – Секојдневно во првите три години е...

ПИШУВА: Д-р сци. Александар Сајковски педијатар-неонатолог ♦♦♦♦♦♦♦  КОЈ ИМА ПОТРЕБА ОД ОМЕГА-3 МАСНИ КИСЕЛИНИ Вашето бебе? Тинејџер/ка? Вие? Вашите родители? Веројатно сте слушнале или прочитале за многубројните здравствени придобивки од омега-3 масните киселини. Но, дали сте доволно...

Д-р мед. науки Корнелија Трајкова: УЛОГАТА НА LACTOBACILLUS REUTERI PROTECTIS ВО БРЕМЕНОСТ

ПИШУВА: Д-р мед. науки Корнелија Трајкова спец. гинеколог-акушер ♦♦♦♦♦♦♦ ШТО ПРЕТСТАВУВА ХУМАН МИКРОБИОМ? Хуманиот микробиом претставува практично заедница на микроорганизми присутни во делови на човечкото тело, кои кооегзистираат и имаат заштитна улога. Концептот на хуман микробиом...

ПРЕДВРЕМЕНО ПОРОДУВАЊЕ – Кои се можните причини за тоа?

За предвремено породување се смета секое породување што настанало пред комплетна 37. гестациска недела. Причините за предвремено породување се делат во две групи: причини од страна на мајката и причини од страна...

Како да препознате опасност од предвремно породување?

Секое породување, независно од породилната тежина, кое следи пред наврешени 37 гестациски недели е предвремено породување. Долната граница на траење на бременоста чие завршување смее да се смета за породување, објаснува...

Едноставен крвен тест ќе може да предвиди кога ќе се роди бебето

Што ако едноставна анализа на крвта може да предвиди дали ќе се породите пред терминот или ќе го надносите бебето? Тим научници смислил како тоа да се направи, а нивниот крвен...

ТРУДНИЦИ ВНИМАВАЈТЕ: Со ваквото однесување му штетите на детето

Чести расправии Лутината и расправиите го подигаат нивото на стрес во телото на бремената жена, што може да има штетно влијание на имунитетот на бебето и неговиот мозок. Освен тоа, викањето и...

Истражувањата предупредуваат: Положбата во која спиете во третиот триместар влијаат на предвремено породување и...

Најновите истражувања објавена во списанието "Obstetrics and Gynaecology", ја поврзале положбата на спиење со предвременото породување. На примерок од 1760 трудници од Велика Британија, Нов Зеланд и Австралија, истражувачите ги покажале своите...

Д-р Маќули Хаџи-Лега: ВИСОКОРИЗИЧНИ БРЕМЕНОСТИ Желбата за родителство некогаш е поголема, па пациентите и...

ПИШУВА: Д-р Маќули Хаџи-Лега специјалист по гинекологија и акушерство  ♦♦♦♦♦♦♦ Состојби кои доведуваат до високоризична бременост Покрај близначката бременост која спаѓа во високоризични бремености, овие бремености ги имаме и кај пациентки со аномалии на матката, на...

Зошто може да дојде до предвремено породување?

Предвремено породување значи секое породување што настанало пред комплетна 37. гестациска недела. Причините за предвремено породување се делат во две групи: причини од страната на мајката и причини од страна на...

Најнови вести

РЕЦЕПТ НА ДЕНОТ: Италијански омлет

Потребно: 1 компир 1 изматено јајце 1 лажица изрендан кашкавал 1 млад кромид (исечкан) 1 лажичка маслиново масло Малку сол Подготовка: Во тавче загрејте го...

ШТО АКО МОЕТО ДЕТЕ Е СИЛУВАНО? Најважни информации за сите загрижени родители

Тука нема љубов, ниту сексуална желба. Тоа е сексуален напад и насилство над лице кое не сака блискост. Силувањето е кривично дело, злосторство со...

COVID-19: Пет симптоми на коронавирус кои најдолго траат

Некои симптоми на коронавирус можат да траат со месеци: според новото истражување објавено во медицинското списание „The Lancet“, постојат пет главни знаци на долг...

НОВА ТЕОРИЈА НА АВСТРИСКИТЕ НАУЧНИЦИ: Децата го шират коронавирусот исто како и возрасните

Ризикот од инфекција со новиот коронавирус кај децата се намалува оти ретко имаат симптоми, па КОВИД-19 останува неоткриен, тврдат австриските научници и нагласуваат дека...

Д-р сци. Александар Сајковски: ЧУДЕСНИОТ СВЕТ НА ВИТАМИН Д

ПИШУВА: Д-р сци. Александар Сајковски специјалист педијатар - неонатолог ♦♦♦♦♦♦♦    Иако е првиот опис на рахитисот како клиничка состојба даден од Whistler & Glisson околу 1600 година, дури...

СООР: Како се манифестира оралната кандидијаза? Зошто се појавува и како се лекува кај...

Соор е габична инфекција на усната шуплина, која често се јавува кај бебињата и новороденчињата на слузокожата на устата и на јазикот. Се манифестира...

БАЗАЛНА ТЕМПЕРАТУРА НА ТЕЛОТО како индикатор за овулација

Целта на мерењето базална температура е да се запознае сопственото тело и да се има познавање на карактеристиките на менструалниот циклус. На овој начин...

Експертка детално објаснува за несаканите ефекти на вакцината против COVID-19: Повеќето несакани ефекти се...

И понатаму едно од прашањата што ги интересираат граѓаните е - какви несакани ефекти можат да очекуваат од вакцината против COVID-19? „Имаме податоци за несакани...

РЕЦЕПТ НА ДЕНОТ: Авокадо тестенини

Потребно: 500гр тестенини (по избор) 4 плода авокадо 4 чешниња лук 4 супени лажици сок од лимон Свеж босилок 125мл маслиново масло 2 шолји...

Како да изберете цуцла на шишето за бебето и што значи големината на дупчињата

Шишињата се составен дел од животот на бебето. Секое шише секогаш на пакувањето има назначено податок за големината на дупчето на цуцлата од шишето....

ЗОШТО НЕ ОСТАНУВАМ ТРУДНА? Четири можни причини зошто не можеш да забремениш

Неплодноста може да биде многу непријатна тема и затоа луѓето често избегнуваат за неа да зборуваат. Тоа молчење доведува до создавање на чувство на...

Секој што примил вакцина против грип треба да ја одложи имунизацијата против COVID-19

Пациентите кои земаат одредени лекови и страдаат од некои хронични заболувања, задолжително треба да се консултираат со нивниот лекар пред да се пријават за...

Оптимистичкa прогноза на научниците: SARS-CoV-2 нема да исчезне, но во иднина би можел да...

Додека половина од светот е заклучен, бројот на заразени се зголемува во многу земји, а веќе се спомнува и третиот бран на коронавирус, светлината...

Еве колку долго имате имунитет ако сте прележале COVID-19

Луѓето кои го прележале COVID-19 може да имаат имунитет на вирусот околу пет месеци, според првичните наоди во новата студија предводена од Public Health...

РЕЦЕПТ НА ДЕНОТ: Највкусно топло чоколадо

Потребно: 30гр чоколадо (најдобро црно) 1 лажица какао 1 шолја млеко 1 лажица шеќер Подготовка: Во тенџерче измешајте го млекото со чоколадото и какаото. Мешајте...
error: