дома тагови расеаност. бременост

Ознака: расеаност. бременост

Зошто се јавува расеаност и заборавеност во бременоста?

Секоја жена која била бремена, искусила појава на лошо помнење и губење на нешта, а научниците велат дека тоа е сосема нормална појава во подоцниот стадиум од бременоста. Тоа го потврдило...

Најнови вести

Извештај на ОН: Смртноста на бебиња и трудници во светот, најниска во историјата

Смртноста на деца под пет години, речиси е двојно намалена од 2000. година, додека смртноста за време на бременост и раѓање на детето се...

РЕЦЕПТ НА ДЕНОТ: Коцки од печени јаболки +6м.

Потребно:  За 4 порции 85 гр ленено семе ½ мало лажиче цимет Прстофат мелен ѓумбир 1 јаболка (излупена и исечкана на мали коцки од...

5 знаци дека сте избрале најдобро име за своето бебе

Некои идни мајки и татковци имаат омилени имиња многу пред бебето да се роди, а некои се предомислуваат повеќе пати во текот на бременоста...

Зошто е важно движењето по породувањето со царски рез

Царскиот рез спаѓа во групата операции од класична абдоминална хирургија, која ги носи сите ризици за компликации и за смртност, како и за секоја...

Како да го научите детето да ве слуша

 Би сакала да можеш Кога децата лошо се однесуваат, тоа е обично оти бараат посилна врска и повик за поврзување. “Би сакала да можеш сега...

“Каде си“: Кои пораки родителите најчесто им ги испраќаат на децата?

Просечно американско семејство разменува дури 10.384 пораки годишно, открило ново истражување. Меѓу пораките кои родителите најчесто ги праќаат се: “Каде си“ (989 пати), “Кога...

Зошто е важно да го гледате бебето во очи уште од првите денови?

Ново истражување наведува дека воспоставувањето контакт со очите во првите месеци од животот на бебето, може да влијае на развојот на неговите комуникациски вештини. Студијата...

Научни докази на Европската комисија: Дали воведувањето цврста храна пред шестиот месец е штетно...

Повеќето бебиња од нутритивни причини, има потреба за цврста храна околу шестиот месец, но нема прецизна старосна возраст кога сите деца во Европа би...

Зајакнете го имунитетот на детето – намирници чувари на здравјето

Настинките се случуваат постепено, додека грипот напаѓа изненадно. Класични симптоми на настинка се затнат нос, кашлање, болки во грлото и во мускулите и сите...

РЕЦЕПТ НА ДЕНОТ: Десерт од ориз +8м.

Потребно: 60гр кафеав ориз (не го мелете ако го давате на постаро дете) 200мл вода 30гр јаболка (исечкана на мали коцки) 30гр суво грозје...

Детето нема мотивација да учи? Еве што може да биде причината

Најважен е факторот за успешно учење, оти гарантира одржување на внимание и концентрација, а долгорочно гледано, води кон постигнување успех. На основ на покренувачи, може...

Зошто се јавуваат рамни стапала кај децата и како да ги препознаете?

Спуштените сводови се појавуваат поради природна слабост или поради недоволна активност на мускулите на стапалата. Децата главно се презаштитени во првите години од животот,...

Проф. д-р Бранимир Несторовиќ: Употребата на пластиката влијае врз бебето уште додека е во...

  Повеќедецениските истражувања покажуваат дека мажите денес имаат дури 50% помалку сперматозоиди и тестостерон отколку пред 40 години. Зошто е така, открива проф. д-р Бранимир...

Магнетна резонанца покажала што се случува кога мајка бакнува бебе

Во моментот на бакнежот, мозокот на бебето станува мазен и потемен, а до тоа доаѓа оти има значајно помалку бела материја. Активацијата на сликата...

 Како да го подготвите постарото дете за принова?

За многу деца ова може и тоа како да биде стресен период, а на вас е на најдобар начин да го подготвите своето постаро...
error: