дома тагови телефон

Ознака: телефон

ПСИХОЛОЗИТЕ АЛАРМИРААТ: Забранете ги мобилните телефони во спалните соби, најлошото се случува навечер

Според Американската академија за педијатрија, децата не треба да поминуваат повеќе од еден час дневно пред екрани. Но, во свет во кој владее технологијата, времето пред екранот е многу тешко да...

АЛО МАМА: Научниците докажаа дека гласот на мајката може да го утеши детето подеднакво...

Кога ќе стане густо, тука е мама – ова им е добро познато на децата од сите возрасти. Но што ако нивната најомилена личност не е до нив? Новото истражување покажало...

НОВА СТУДИЈА: Тинејџерите не треба да користат телефони повеќе од четири часа на ден

Истражувачи од Медицинскиот центар на Универзитетот Ханјанг во Јужна Кореја откриле дека тинејџерите кои користат паметни телефони повеќе од четири часа дневно покажуваат повисоки стапки на проблеми со менталното здравје и...

КАКО ДА ПРЕПОЗНАЕТЕ ДЕКА ДЕТЕТО Е ЗАВИСНО ОД ЕКРАНИ: Однесувањето на овие 5 начини...

Денес многу родители се загрижени дали детето минува премногу време пред екрани. Многу стручњаци велат дека сериозно може да се развие зависност кај децата, доколку премногу користат технологија. Сите знаеме дека...

ПСИХОЛОГ СОВЕТУВА: Како да го одвоите детето од видео игри на телефон или компјутер

Видео-игрите на телефон или на компјутер ги сакаат многумина од нас, а ги сакаат и децата. Со играње се започнува се порано, а на некои деца тоа им е главна забава...

Проф. д-р Манфред Шпицер, психијатар: Изолацијата го слабее имунолошкиот систем и може да доведе...

Во борбата против ширењето на коронавирусот многу земји воведоа забрани за движење или контакти и на различен начин го ограничија социјалниот живот. Дури и таму каде што со закон не е...

Д-р Славица Тодоровска: ВО ВРЕМЕ НА ЕПИДЕМИЈА НА КОРОНАВИРУС: Не одете на педијатар без...

„Доколку имате потреба прво јавете се на вашиот педијатар, поразговарајте на телефон и бидете искрени во исказите за педијатарот да може да одлучи дали да одите на преглед или не. Но,...

Д-р Звезда Спасовска: Кај бебињата кои одбиваат храна, ја плукаат или ја држат долго...

ПИШУВА: Д-р Звезда Спасовска специјалист педијатар ♦♦♦♦♦♦♦   ПРОБЛЕМИ ВО ИСХРАНАТА КАЈ БЕБИЊАТА Воведувањето на дохрана со цврста храна кај доенчињата не секогаш е едноставно и лесно. Честопати обидот за хранење знае да заврши со исплукана храна,...

Најнови вести

Флорида ги забрани социјалните мрежи за деца под 16 години

Парламентот на Флорида усвои Закон за забрана на социјалните мрежи за деца под 16 години, потег што поддржувачите велат дека ќе ги заштити малолетниците од онлајн...

РЕЦЕПТ НА ДЕНОТ: Чоколадни мафини без печење од само 4 состојки

Потребно: 100 гр пченкарни снегулки (корн флекс) 300 гр млечна чоколада 90 гр карамел фил 50 гр печени кикиритки Подготовка: Печените кикирики убаво изблендирајте ги...

КОРЕГУЛАЦИЈА – НОВИНА ВО ВОСПИТУВАЊЕТО: Експертите откриваат како практично да ја примените

Се поголемата популарност на нежното родителство доведе до нов термин во родителството: корегулација. Таа се однесува на возрасно лице кое му помага на детето...

РЕТКА НО МНОГУ СЕРИОЗНА ИНФЕКЦИЈА: Бактерискиот менингитис повредува едно од три деца доживотно, покажува...

Едно од три деца кои страдаат од бактериски менингитис живеат со трајни невролошки попречености како последица на инфекцијата. Ова се резултатите од новата епидемиолошка...

Помладите браќа и сестри имаат подобра смисла за хумор?

Постојат бројни теории кои зборуваат за детската психологија. Меѓу нив е и онаа која вели дека редоследот на раѓање влијае на личноста на децата. Ова...

РЕЦЕПТ НА ДЕНОТ: Брза пита со тиквици

Потребно: 5 јајца 150 гр брашно 1 ½ лажичка прашок за печиво 380 рендани тиквички 1 главица кромид 200 гр сланина 90 рендано...

Жена родила идентични тројки зачнати по природен пат

Мелани Басуалдо во Буенос Аирес, Аргентина, родила идентични тројки зачнати по природен пат, што е исклучително ретка појава. Лекарите велат дека таков случај се...

ТЕРАПЕВТИТЕ ПРЕДУПРЕДУВААТ: Овие навики на родителите можат да ги разгалат децата

Родителите веројатно немаат намера да растат разгалени деца, но се грижат за нив уште од времето кога се беспомошни доенчиња, што може да им премине во навика дури...

ИСКЛУЧИТЕЛНО Е ЗАРАЗЕН: Како ефикасно да го спречите ширењето на конјунктивитисот

Конјунктивитис е воспаление на конјунктивата, надворешниот проѕирен слој на окото. Познат е и како очен грип или розово око. Црвени очи, отекување на конјунктивата,...

Истражување открива зошто децата претпочитаат да бараат совети од баба и дедо

Врската помеѓу децата и нивните баби и дедовци е силна. Ново истражување покажува дека менторството и советите што децата ги добиваат од овие лица...

РЕЦЕПТ НА ДЕНОТ: Домашен чипс од рерна

Потребно: 3 големи компири (добро измиени) 50 мл маслиново масло Крупна сол Црн пипер Рендан пармезан Подготовка: Загрејте ја рерната на 200°C. Исечете го...

Шест вештини на кои треба да ги научиме децата ако сакаме да бидат успешни

Успешноста на децата често произлегува од лекциите што ги даваат нивните семејства. Раното изложување на позитивни вредности, поттикнувањето на независност и развојот на клучни животни вештини ја формираат основата за...

Јапонски метод за успивање со кој бебето треба да заспие за точно 13 минути

Научниците предлагаат еден начин на успивање на новороденче за кој не се потребни никакви комплицирани дејствија, а во исто време објаснуваат зошто е ефикасен. Студијата објавена...

СРЦЕПАРАТЕЛНО: Стотици бебиња секоја година умираат или остануваат со доживотен инвалидитет поради недетектирана опасна...

Стотици бебиња во Велика Британија секоја година умираат или остануваат со доживотен инвалидитет, бидејќи на идните мајки не им се нуди едноставен тест. Околу 800...

Ако му помагате на детето со домашните задачи и учењето, избегнувајте ги овие 4...

Кога ќе седнете да ја завршите домашната задача со вашето дете, можно е да доживеете измешани емоции: радост што ги споделувате тие фази од...
error: