дома тагови тепање

Ознака: тепање

Д-Р ЉУЉЗИМ АГАИ: Тинејџерскиот мозок и опасностите од погрешното воспитување

ПИШУВА: Д-р Љуљзим Агаи, неврохирург ♦♦♦♦♦♦♦ Едно 16-годишно девојче си оди на забава со другарките. Атмосферата е пријатна, музиката и е погодена. Домаќините ја нудат со разни благи коктели. Девојчето пие со уживање. Веќе после...

ДЕТСКИОТ ПСИХИЈАР Д-Р БОЈАНИН ЗА ЌОТЕКОТ И КАЗНУВАЊЕТО НА ДЕЦАТА: Смееме ли да удриме...

„Детето во секој момент од својот живот има одреден опсег на разбирање на светот околу себе и животот. А понекогаш, детето сака повеќе отколку што разбира. На пример, дете од една...

ПРАШАЊЕ ЗА МИЛИОН ЕВРА: Зошто децата удираат други деца? И како да се реагира...

Кога ќе слушнете дека вашето дете удрило друго дете, главно доживувате благ шок. Ако сте родител кој ги воспитува децата исправно, не трпите насилство и сте уверени дека вашето дете не...

ПСИХОЛОЗИТЕ ПРЕДУПРЕДУВААТ: Кога мајка ќе истепа дете, во неговата глава се случуваат ужаси

Михаил Лабковски е познат семеен психолог кој тврди дека децата никако не смеат да се казнуваат со тепање. Според него, нема пострашна работа од тоа мајка да го истепа своето дете. “Кога...

Михаил Лабовски, психолог: ТЕПАЊЕТО ДЕЦА Е НАЈГОЛЕМАТА ГРЕШКА – Родител кој тепа дете е...

Познатиот руски психолог Михаил Лабовски пред неколку месеци објави нова книга посветена на одгледувањето деца, која нуди конкретни насоки за воспитување деца кои ќе пораснат во ментално здрави, независни и среќни...

ПСИХОЛОЗИТЕ ПРЕДУПРЕДУВААТ: Еве што се случува со вашето дете кога ќе го удрите

Бројни досегашни истражувања ги покажале штетните последици што ги остава физичкото казнување на децата. Меѓутоа, некои родители се уште веруваат дека понекогаш тоа е единствениот начин на детето да му се...

Ако шамарот не е физичко малтретирање на децата, тогаш како да го дефинираме?!, експертите...

Студиите покажуваат дека физичкото казнување на децата е неефикасно и штетно. Една нова студија објавена во „Journal of Pediatrics“ открива дека децата кои биле физички казнувани имаат слични проблеми во однесувањето...

Прим. д-р Мери Бошковска: Доколку детето спие со родителите, тие не треба да го...

ПИШУВА: Прим. д-р Мери Бошковска психијатар за деца и млади ♦♦♦♦♦♦♦ ШТО ДА СЕ ПРАВИ КОГА ПОСТАРОТО ДЕТЕ МАНИФЕСТИРА ЉУБОМОРА? За да се намалат (делумно) ваквите емоционални проблеми кај постарото дете, потребно е неколку месеци пред...

Најнови вести

Флорида ги забрани социјалните мрежи за деца под 16 години

Парламентот на Флорида усвои Закон за забрана на социјалните мрежи за деца под 16 години, потег што поддржувачите велат дека ќе ги заштити малолетниците од онлајн...

РЕЦЕПТ НА ДЕНОТ: Чоколадни мафини без печење од само 4 состојки

Потребно: 100 гр пченкарни снегулки (корн флекс) 300 гр млечна чоколада 90 гр карамел фил 50 гр печени кикиритки Подготовка: Печените кикирики убаво изблендирајте ги...

КОРЕГУЛАЦИЈА – НОВИНА ВО ВОСПИТУВАЊЕТО: Експертите откриваат како практично да ја примените

Се поголемата популарност на нежното родителство доведе до нов термин во родителството: корегулација. Таа се однесува на возрасно лице кое му помага на детето...

РЕТКА НО МНОГУ СЕРИОЗНА ИНФЕКЦИЈА: Бактерискиот менингитис повредува едно од три деца доживотно, покажува...

Едно од три деца кои страдаат од бактериски менингитис живеат со трајни невролошки попречености како последица на инфекцијата. Ова се резултатите од новата епидемиолошка...

Помладите браќа и сестри имаат подобра смисла за хумор?

Постојат бројни теории кои зборуваат за детската психологија. Меѓу нив е и онаа која вели дека редоследот на раѓање влијае на личноста на децата. Ова...

РЕЦЕПТ НА ДЕНОТ: Брза пита со тиквици

Потребно: 5 јајца 150 гр брашно 1 ½ лажичка прашок за печиво 380 рендани тиквички 1 главица кромид 200 гр сланина 90 рендано...

Жена родила идентични тројки зачнати по природен пат

Мелани Басуалдо во Буенос Аирес, Аргентина, родила идентични тројки зачнати по природен пат, што е исклучително ретка појава. Лекарите велат дека таков случај се...

ТЕРАПЕВТИТЕ ПРЕДУПРЕДУВААТ: Овие навики на родителите можат да ги разгалат децата

Родителите веројатно немаат намера да растат разгалени деца, но се грижат за нив уште од времето кога се беспомошни доенчиња, што може да им премине во навика дури...

ИСКЛУЧИТЕЛНО Е ЗАРАЗЕН: Како ефикасно да го спречите ширењето на конјунктивитисот

Конјунктивитис е воспаление на конјунктивата, надворешниот проѕирен слој на окото. Познат е и како очен грип или розово око. Црвени очи, отекување на конјунктивата,...

Истражување открива зошто децата претпочитаат да бараат совети од баба и дедо

Врската помеѓу децата и нивните баби и дедовци е силна. Ново истражување покажува дека менторството и советите што децата ги добиваат од овие лица...

РЕЦЕПТ НА ДЕНОТ: Домашен чипс од рерна

Потребно: 3 големи компири (добро измиени) 50 мл маслиново масло Крупна сол Црн пипер Рендан пармезан Подготовка: Загрејте ја рерната на 200°C. Исечете го...

Шест вештини на кои треба да ги научиме децата ако сакаме да бидат успешни

Успешноста на децата често произлегува од лекциите што ги даваат нивните семејства. Раното изложување на позитивни вредности, поттикнувањето на независност и развојот на клучни животни вештини ја формираат основата за...

Јапонски метод за успивање со кој бебето треба да заспие за точно 13 минути

Научниците предлагаат еден начин на успивање на новороденче за кој не се потребни никакви комплицирани дејствија, а во исто време објаснуваат зошто е ефикасен. Студијата објавена...

СРЦЕПАРАТЕЛНО: Стотици бебиња секоја година умираат или остануваат со доживотен инвалидитет поради недетектирана опасна...

Стотици бебиња во Велика Британија секоја година умираат или остануваат со доживотен инвалидитет, бидејќи на идните мајки не им се нуди едноставен тест. Околу 800...

Ако му помагате на детето со домашните задачи и учењето, избегнувајте ги овие 4...

Кога ќе седнете да ја завршите домашната задача со вашето дете, можно е да доживеете измешани емоции: радост што ги споделувате тие фази од...
error: