дома тагови тест

Ознака: тест

СТАВЕТЕ МАСКА И ДУВНЕТЕ ЈА СВЕЌАТА: Тест од 1 секунда открива дали маската што...

♦♦♦♦♦♦♦ Маската за лице стана неопходна низ целиот свет. Коронавирусот ги промени нашите навики, а возењето со јавен превоз или одењето во продавница без маска за лице веќе не е можно. Многу се...

CDC: Пациентите со COVID-19 можат безбедно да се гледаат со други лица после 10....

♦♦♦♦♦♦♦ Американскиот центар за контрола и превенција на болести (CDC) ги ажурираше своите упатства за тоа кога луѓето со KОВИД-19 можат безбедно да се гледаат со други лица. Според новите препораки, на пациентите...

Нова студија: Пациентите со коронавирус не се заразни по 11. ден од болеста дури...

♦♦♦♦♦♦♦ Пациентите со коронавирус не можат да заразат други лица после 11. ден од болеста дури и ако нивниот тест направен на 12. ден е се уште позитивен на COVID-19, откриваат научниците. Инфицирано...

Предупредување од кинеските лекари: Коронавирусот сега е поинаков, можно е да мутирал

Кинеските лекари забележале дека кај новите случаи од североистокот на земјата, инфекцијата со коронавирус се манифестира поинаку отколку кај изворните случаи во Вухан, што укажува дека овој патоген може да еволуира...

Млада вдовица му порачува на светот: Мојот сопруг беше здрав и имаше 39 години...

⇒ пренесено од „Си-ен-ен“ На Никол Бјуканан не и беше дозволено ниту да се збогува со нејзиниот сопруг. Пред три недели, Конрад Бјуканан беше здрав, полн со живот диџеј од Флорида, кој уживаше...

КОВИД-19 БОРЕЦ: Ангела роди ќерка додека беше приклучена на респиратор и во медицински индуцирана...

♦♦♦♦♦♦♦ Ангела Примаченко имала 27 години, била бремена во 34. гестациска недела, и само неколку денови се борела против коронавирусот, кога донела одлука, со совет од нејзините лекари, да влезе во медицински...

Нови 40 пациенти „исчистени“ од коронавирус повторно позитивни на COVID-19

♦♦♦♦♦♦♦ Нови четириесет пациенти со коронавирус во Јужна Кореја, за кои се сметаше дека се оздравени од оваа болест, повторно се позитивни на тестот за коронавирус. Веста доаѓа откако во поненеделникот беше...

Бронкс ЗОО: Заразениот тигар не бил тестиран на COVID-19 со тест за луѓе

Тестот за коронавирус, кој бил направен од страна на зоолошката градина во Бронкс, кој покажа дека нивниот тигар е позитивен на Ковид-19 е различен од оној со кој се тестираат луѓето,...

Принцот Чарлс е заразен со коронавирус

„Кларенс Хаус“ ја потврди веста дека принцот од Велс (71) е позитивен на тестот за Ковид-19. Во изјавата објавена утрово портпаролот изјави: „Принцот од Велс е позитивен на тестот за коронавирус....

ТЕСТ: Има ли моето дете глисти?

Детските глисти се цревна инфекција предизвикана од ситни паразити, а воедно е и една од најчестите инфекции што ја предизвикуваат црвите паразити. Прво се појавува на подрачјето на анусот, од каде...

Најнови вести

Потресна фотографија на медицинска сестра од Бејрут со три новороденчиња го заобиколи светот

Фотографија на медицинска сестра која во рацете држи три новородени бебиња, опкружена со десетици тела и повредени, го заобиколи светот и стана симбол на...

РЕЦЕПТ НА ДЕНОТ: Домашен џем од кајсии без конзерванси

Потребно: 2кг кајсии 500гр шеќер 200мл вода Сок од еден лимон Подготовка: Кајсиите измијте ги и извадете ги семките. Во тенџере ставете го шеќерот со...

Златни правила за првите три дена доење

Придобивките од доењето не се само во делот на исхраната и нутритивната вредност за бебето. Во текот на првите три дена, веројатно ќе пробувате...

ИМПЕТИГО – бактериска инфекција која секое лето ги полни амбулантите. Избегнете је!

Импетигото е заразна инфекција на кожата која најмногу ги погаѓа бебињата и децата. Неретко, првите симптоми на болеста се појавуваат на лицето, особено во...

Д-р Александар Гинзбург: Тестирањето на вакцината против коронавирус на деца ќе почне во јануари...

Рускиот национален центар за микробиологија, „Николај Гамалеј“, планира да започне со испитувања на вакцината против COVID-19 врз деца во јануари или февруари наредната година....

Како луѓето со благи симптоми на COVID-19 можат брзо да добијат сериозна форма на...

Додека повеќето заболени ќе имаат благи или нема да имаат никакви симптоми на болеста, лекарите предупредуваат дека и оние со благи симптоми на COVID-19...

ДЕЦА И СЛАТКИ: Колку благо дневно смеат да јадат?

Од една страна, на децата, но и на возрасните слатките работи им се огромна радост, во било кој период од денот. Од друга пак,...

РЕЦЕПТ НА ДЕНОТ: Брз летен ручек – туна салата со тестенини

Потребно: За 1 порција 50гр туна од конзерва 50гр тестенини 40гр пченка 80гр домати 30гр рукола Подготовка: Сварете ги и оладете ги тестенините. Туната исцедете ја...

Пет лаги во кои веруваат сите мајки кога ќе добијат бебе

Да бидеме искрени – во првите недели по породувањето, животот навистина може да биде тежок и хаотичен. Но, тоа е истовремено и магичен период....

МИКРОУЧИЛИШТА – Заборавете на школувањето на далечина, во игра е нов тренд: Родителите изнајмуваат...

Родителите се повеќе се здружуваат и ангажираат приватни инструктори/наставници кои децата од соседството ги подучуваат за она кое го пропуштиле следејќи ја наставата преку...

COVID-19: Зошто не треба никогаш да ја обесувате заштитната маска на ретровизорот во вашиот...

Вонредните ситуации бараат вонредни мерки, како што е моменталната состојба со коронавирусот, која неминовно изискува носење на заштитни маски. Сите имаме секогаш заштитни маски со...

ДАЛИ СУМ ДОБАР РОДИТЕЛ? ДАЛИ ПРАВИЛНО ГО ВОСПИТУВАМ МОЕТО ДЕТЕ? Клиничкиот психолог Надин ван...

ПИШУВА: Надин ван дер Линден клинички психолог ♦♦♦♦♦♦♦ Детето покажува различни емоции пред вас Понекогаш е многу тешко за детето кога ќе се најде во емотивен период. Можеби ви...

Песимистички прогнози од СЗО: Можеби никогаш нема да има лек против COVID-19

♦♦♦♦♦♦♦ Светската здравствена организација денеска предупреди дека можеби никогаш нема да има лек против COVID-19, иако сите се надеваат на пронаоѓање на вакцина против коронавирус. „Немаме...

Ново истражување предупредува на опасно ниво на концентрација на олово во крвта кај децата

Податоците кои ги објави УНИЦЕФ покажуваат дека скоро третина од децата во светот се изложени на ризик од контакт со токсични концентрации на олово. Новите...

Експерт за заразни болести тврди: Носењето ракавици создава лажно чувство на безбедност од COVID-19

Можеби се чувствувате заштитени затоа што вашата кожа не допира никаква површина. Но, штом се префрлите од допирање на таа површина на допирање на...
error: