БРЗ ЛЕТЕН РУЧЕК: Полнет модар патлиџан

Необични “бродчиња“ кои се многу вкусни и декоративни, а не бараат некоја голема умешност. Пробајте?

Потребно:

  • 4 помали модри патлиџани
  • 300гр јунешко мелено месо
  • 4 мали домати
  • 1 кромид
  • 4 чешниња лук
  • 200гр кашкавал
  • Сол
  • Бибер

Подготовка: Модриот се сече по должина и се пече во рерна околу 20 минути. Се длаби средината. Се сечка кромидот и се пропржува на масло. Се додадва меленото месо и средината од мордиот исечкана на коцки. Се додаваат зачините и се прижи уште малку. Со оваа смеса се полнат модрите, а одозгора се става доматот исечен на кругови. На крај се стават тенки парчиња кашкавал. Се пече во рерна околу 15 минути.