Како да ја преживеете бременоста преку лето

Ова се совети на стручњаци за тоа како налесно и наједноставно да ги преживеете летните горештини додека сте бремена.

Многу е важно да останете хидрирани за време на бременоста. Пијте и до три литри вода дневно. Со водата, консумирајте и незасладени чаеви (камилица, нане), како и природни сокови (лимонада). Исто така, можете да јадете овошје како што се лубеница, диња и праски.

  • Отоците се еден од најчестите симптоми на една трудница. Ако и вие страдате од отечени зглобови на рацете и на нозете, стручњаците имаат неколку совети. Потрудете се нозете да ги држите што е можно почесто во хоризонтална положба. Избегнувајте сол. Јадете повеќе магдонос, целер и цитруси кои помагаат да се исфрли водата од организмот.
  • Потењето е исто така една од летните непријатности со кои се среѓаваат сите, па така и трудниците. Почесто туширајте се, носете облека од полесен и посветол материјал.

Избегнувајте излегување на сонце помеѓу 11 и 17 часот, оти ризикувате да добиете тополотен удар.

Слободното време минувајте го во ладовина, или во климатизирана просторија.