ПРЕДУПРЕДУВАЊЕ ДО РОДИТЕЛИТЕ ДА НЕ ГИ ПРАВАТ ДЕЦАТА ВЕГАНИ: Диететичарите велат дека исхраната базирана на растенија може да го успори растот и развојот на бебињата

Ако бебето или малото дете немаат доволно енергија и протеини, тоа може да влијае на нивниот раст. Ако исхраната на бебето е сиромашна со јод или и недостасува железо, тоа може да влијае на развојот на мозокот, па дури и да ги намали неговите интелектуални способности. Исто така, ако нивната исхрана е сиромашна со витамин Б12, тоа не само што може да доведе до анемија, туку може да влијае и на нервниот развој

Некои диететичари и нутриционисти изразија загриженост што бебињата се вегани на толку млада возраст, а се повеќе се објавуваат готвачи со рецепти за вегански доенчиња

Бебињата чии родители ги хранат со веганска исхрана се изложени на ризик од сериозни здравствени проблеми, предупредуваат диететичарите, откако NHS објави совети за исхрана на доенчињата.

Веб-страницата NHS Start for Life, која обезбедува насоки за новите родители, сега воведе дел за вегански и вегетаријански бебиња. Оттаму советуваат дека на доенчињата на веганска исхрана им требаат додатоци на витамин Б12 и дека родителите можат да им даваат растителни пијалоци како млеко од соја, овес и бадемово млеко по првата година од животот – доколку се незасладени и збогатени со калциум, пишува „Дејли мејл“.

Понатаму, NHS истакнува дека кравјото млеко и млечните производи се добри извори на хранливи материи и дека родителите не треба да ги исфрлат од исхраната на своите деца без претходно да разговараат со општ лекар или диететичар.

Минатогодишната студија на Универзитетот во Лондон, која опфатила 187 деца вегани, вегетаријанци и деца кои јадат месо и млечни производи на возраст од пет до 10 години, покажала дека децата на веганска исхрана се во просек за три сантиметри пониски – што укажува на тоа дека растеле побавно, или дека потенцијално ќе бидат помали како возрасни

Сепак, некои диететичари и нутриционисти изразија загриженост што бебињата се вегани на толку млада возраст, а се повеќе се објавуваат готвачи со рецепти за вегански доенчиња. И додека повеќето експерти веруваат дека веганската исхрана може да биде безбедна за децата, може да се појават ризици кога родителите строго не обезбедат оброците и закуските да се избалансирани.

Д-р Дуан Мелор, регистрирана диететичарка и шефица за исхрана и медицина базирана на докази на Универзитетот Астон, рече: „Ако бебето или малото дете немаат доволно енергија и протеини, тоа може да влијае на нивниот раст. Ако исхраната на бебето е сиромашна со јод или и недостасува железо, тоа може да влијае на развојот на мозокот, па дури и да ги намали неговите интелектуални способности. Исто така, ако нивната исхрана е сиромашна со витамин Б12, тоа не само што може да доведе до анемија, туку може да влијае и на развојот на нивните нерви.

Френсин Џордан се храни вегански веќе шест години и отсекогаш планирала да го одгледува своето дете на истата исхрана.

Кога нејзината петмесечна Пеги почнала да го одбива доењето, првата храна што ја јадела биле тиквички, карфиол и тофу. Тогаш Џордан го завршила курсот за исхрана за бебиња во NHS за да биде подготвена да почне да му дава на своето бебе додатоци во исхраната како што се витамин Б12 и јод.

„Воопшто не сум разговарала со мојот сопруг за преминот на Пеги кон веганска исхрана, бидејќи и двајцата сме вегани. Ако сме го избрале овој начин на живот затоа што сме загрижени за животните и животната средина, тогаш би било чудно да го храниме нашето бебе со месо и млечни производи. Ова всушност ќе биде многу добро за неа и веројатно ќе порасне во помалку пребирлива личност за храна“, вели 32-годишната девојка.

Возрасните на веганска исхрана треба да се погрижат да ги измешаат нивните извори на протеини, на пример со јадење многу грав, леќа и пченица, но ова може да биде потешко за бебињата или малите деца бидејќи тие можат да бидат пребирливи со јадењата

Џордан, која работи како претставник за медиуми во „Vegan Society“, станала вегетаријанка на 8-годишна возраст, но нејзината мајка не и помагала, бидејќи и било претешко да подготвува одделни оброци. Подоцна се обидела повторно, како возрасна личност, а откако работела на фарма во Австралија станала веганка.

Новопечената мајка планира да дои што е можно подолго и веќе побарала совет од својата патронажна сестра за хранење на Пеги со тестенини и леб, тофу за калциум и леќа за протеини.

Минатогодишната студија на Универзитетот во Лондон, која опфатила 187 деца вегани, вегетаријанци и деца кои јадат месо и млечни производи на возраст од пет до 10 години, покажала дека децата на веганска исхрана се во просек за три сантиметри пониски – што укажува на тоа дека растеле побавно, или дека потенцијално ќе бидат помали како возрасни.

Децата вегани имале помала содржина на минерали во коските, помала количина на телесни масти и пониски нивоа на лош холестерол.

Експертот за детска исхрана, д-р Кери Ракстон, го објасни изворот на загриженоста на некои експерти: „Возрасните на веганска исхрана треба да се погрижат да ги измешаат нивните извори на протеини, на пример со јадење многу грав, леќа и пченица, но ова може да биде потешко за бебињата или малите деца бидејќи тие можат да бидат пребирливи со јадењата“.