РЕЦЕПТ НА ДЕНОТ: Антистрес смути

Комбинацијата на лен, бадемово млеко и семки од тиква на организмот му обезбедува омега-3 масни киселини, магнезиум и витамин Д, а истовремено ја смируваат нервозата ио поттикнуваат добар сон.

Потребно:

  • 25гр семки од тиква
  • 200мл бадемово млеко
  • 2 лажици ленено семе
  • 1 портокал (може и половина)

Подготовка: Лененото семе и семките од тиква ставете ги во блендери додадете го портокалот. Потоа додадете го и млекото и се заедно миксирајте околу 30 секунди. Оставете кратко да одмори и се да се поврзе. Стручњаците велат дека ова смути е најдобро да се пие наутро за цел ден да уживате во доброто расположение.