РЕЦЕПТ НА ДЕНОТ: Ароматичен колач со сливи 

Прекрасен и брз десерт чиј мирис ќе разбуди апетит на сите членови на семејството, дури и на најпребирливите. 

Потребно:

 • 3 јајца
 • 2 шолји брашно
 • 2 шолји гриз
 • 1 шолја масло
 • 2 шолји шеќер
 • 1 лажичка цимет
 • 1 ванилин шеќер
 • 1 прашок за печиво
 • 500гр сливи
 • 1 лажица какао
 • Кора од лимон

Подготовка: Изматете ги белките со шеќерот во цврст шам, додадете ги жолчките, брашното со измешаниот прашок за печиво, гризот и маслото. Тестото се дели на два дела, во едниот се додава какаото, доброт се меша и се става да се пече 5 минути на 180 степени. Извадете го колачот па наредете ги сливите кои претходно сте ги исекле на пола. Врз сливите наросете цимет. Во светлиот дел од тестото додадете рендана кора од лимон и ванилин шеќер. Се добро измешајте и сипете преку наредените сливи. Вратете да се пече уште 30 минути. Преку колачот може да наросите шеќер во прав.