РЕЦЕПТ НА ДЕНОТ: Бисквит со јаболки

Ова е рецепт за подготовка на бисквит кој од срце ви го препорачуваме. Многу е едноставен и брзо готов. Ви требаат само пет минути за матење и 30 минути за печење.

Потребно:

Мерка – шолја од 200мл

  • 2 јајца
  • 1 шолја шеќер
  • 1 шолја млеко
  • ½ шолја зејтин
  • 2 шолји брашно
  • 1 прашок за печиво
  • 1 ванилин шеќер
  • 3 јаболки
  • Цимет

Подготовка: Излупете ги јаболките и исечете ги на потенки резанки. Тавчето за печење обложете го со хартија за печење и наредете ги јаболките и наросете ги со цимет. Во сад, пенасто изматете ги јајцата, шеќерот и ванилиниот шеќер. Постапно, мешајќи со миксер додавајте го зејтинот. Потоа на истиот принцип додадете го млекото, па брашното ( претходно тука додадете го прашокот за печиво). Бисквитот, односно смесата прелијте ја врз јаболките и ставете да се пече во рерна на 180 степени, 30 минути. Добар апетит!