РЕЦЕПТ НА ДЕНОТ: Бомбици со локум и ореви

Ова е рецепт за посен десерт, кој брзо се подготвува, а децата ќе го обожаваат.

Потребно:

За тесто:

  • 1 шолја вода
  • 1 шолја масло
  • Малку сол
  • 1 лажичка прашок за печиво
  • 3 шолји брашно

За филот:

За валкање:

  • 200гр шеќер во прав

Подготовка: Маслото и водата ставете ги во тенџере. Кога ќе зовријат тргнете ги од оган. Додадете го прашокот за печиво и малку сол, па брашното. Мешајте брзо, додека тестото не престане да се лепи за тенџерето. Кога ќе се олади направете мали топчиња, и во секое ставете орев и парче локум, кој претходно сте го извалкале во цимет. Тавата за печење, обложете ја со хартија и наредет ги колачињата. Печете околу 25 минути на 180 степени, или додека не добијат златна боја. Штом ги извадите од рерна, извалкајте ги во шеќер во прав.